22.05.2013

Vil lage film om Obamas barndom

Barack Obama (Foto: JIM WATSON/Afp)

Barack Obama

Foto: JIM WATSON/Afp

Indonesisk forfatter vil lage film om Barack Obamas barndom i Indonesia.

– Filmen skal bygge på boka «Obama the Menteng Kid», forteller debutregissør Damien Dematra. «Menteng» er navnet på bydelen i Jakarta hvor Obama bodde som liten.

Det er Demetra selv som har skrevet boka, som er en roman basert på rundt 30 intervjuer med folk som kjente Obama som liten.

Men, Dematra og Filmselskapet Multivision Plus Pictures blir nødt til å skynde seg, ettersom de håper å ha filmen ferdig til den amerikanske presidentens statsbesøk til Indonesia i juni, skriver den indonesiske avisen The Jakarta Globe.

«Little Obama»

Barack Obama bodde i Indonesias hovedstad, Jakarta, sammen med sin mor og indonesiske stefar, fra 1967 til 1971. Presidenten, som er født i 1961, levde altså i landet fra han var seks til han var ti år gammel.

– Filmen skal hete «Little Obama», når den lanseres internasjonalt, forteller Dematra.

Obama Indonesia (Foto: Hadi Surya Dharma/AP)

Barack Obama (i midten) fotografert i bursdagsselskapet til en klassekamerat i Jakarta i 1971.

Foto: Hadi Surya Dharma/AP

Vil skape religiøs strid?

The Jakarta Globe mener fiksjonsfilmen har potensiale til å skape oppstandelse i USA, siden man planlegger å portrettere en Obama som siterer fra Koranen og ber med hodet vent mot Mekka.

Filmskaperen mener å ha bevis på at dette har skjedd, til tross for at Obama selv benektet dette gjennom hele valgkampen, som førte til seier i 2008. Til tross for mulige kontroversielle scener tror Dematra filmen vil inspirere fremfor å splitte.

– Jeg håper ungdom i Indonesia og hele verden kan la seg inspirere, og ikke være redde for at de er forskjellige fra andre, sa han til nyhetsbyrået AFP.


Nyeste bildegallerier

Siste kultursaker

Norsk Tipping (Foto: Norsk Tipping/Try reklamebyrå)

«Fredrik» la ut hele sitt forrige liv på Finn.no, og delte ut biler, utstoppede elghoder, møbler og innbo. Det hele var et reklamestunt for Norsk Tipping.

Foto: Norsk Tipping/Try reklamebyrå

Norsk Tipping bøtelagt

Lottomillionæren «Fredrik» ga bort alle sine ting på Finn.no, og mange tusen mennesker meldte seg på. Men «Fredrik» var bare en reklamefigur for Norsk Tipping, og nå må Norsk Tipping betale.

Bangladesh (Foto: Scanpix)

Helly Hansen er det første norske merket som forplikter seg til den femårige Accord-avtalen. Avtalen skal hindre katastrofer som da Rana Plaza kollapset i Bangladesh i april, og over 1000 mennesker mistet livet.

Foto: Scanpix

Helly Hansen gjør som H&M - skriver under på historisk avtale

Helly Hansen er det første norske klesmerket som skriver under på den forpliktende avtalen for brannvern og sikre tekstilfabrikker i Bangladesh.

Siste musikksaker

Richie Havens på en veldedighetskonsert i anledning Pete Seegers 90-årsdag i New York i 2009 (Foto: Evan Agostini/AP)

Richie Havens på en veldedighetskonsert i anledning Pete Seegers 90-årsdag i Madison Square Garden i New York, 2009.

Foto: Evan Agostini/AP

Woodstock-veteranen Richie Havens er død

Den amerikanske folkmusikeren og gitaristen Richie Havens døde mandag, opplyser Havens manager.

Miles Davis  (Foto: Tom Palumbo/Wikimedia Commons)

Miles Davis (1926–1991) var ein av 1900-talets viktigaste musikalske pionerar og ei av jazzens største stjerner. Her tidleg i karrieren.

Foto: Tom Palumbo/Wikimedia Commons

«So What» kåra til tidenes jazzlåt

«So What» fekk flest stemmer i NRKs kåring av tidenes beste jazzlåt. Miles Davis hadde med seg eit stjernespekka mannskap då han spelte inn låten i New York våren 1959.

Siste underholdningssaker

True Blood Sesong 4 (Foto: HBO)

Velger Sookie Eric eller Bill? Eller går hun i stedet for den snille bareieren og hamskifteren Sam? fasiten står i siste bok, til flere leseres enorme fortvilelse.

Foto: HBO

Drapstrues av misfornøyde lesere

I aller siste bok velger Sookie Stackhouse endelig én av sine tre beilere. Det har fått misforsnøyde lesere til å drapstrue forfatteren og returnere ferdigleste utgaver.

Sindre Østgård er nettsjef i NRK. (NRK)

Uansett om du har Iphone, nettbrett, eller PC skal du få glede av NRKs nye nett-TV. Det mener juryen Nordiske Mediedager setter standarden for hvordan tv-avspillinger på nett skal fungere. Her er NRKs nettsjef Sindre Østgård med nettspilleren i bakgrunnen.

NRK

Pris til NRKs nye nettspiller

NRKs nye nettspiller vant prisen for «Årets digitale innovasjon» under prisutdelingen på Nordiske Mediedager i Bergen.