22.05.2013

Forhåndsfavorittene utelatt

Oslo, 31. august  (Foto: Jakob Ihre /Norsk Filminstitutt)

Joachim Triers «Oslo 31. august».

Foto: Jakob Ihre /Norsk Filminstitutt

Publikumsuksessene og forhåndsfavorittene «Oslo 31. august »og «Hodejegerne» ble ikke nominert til Amanda for beste kinofilm. – Nesten en skandale, mener filmkritiker.

I dag ble årets nominasjoner til Norges viktigste filmpris, Amanda-utdelingen, kjent. Juryen har blitt ledet av Jan Eggum. Ingrid Bolsø Berdal, kjent fra blant annet «Fritt Vilt», skal være programleder for utdelingen.

Ingrid Bolsø Berdal (NRK)

Ingrid Bolsø Berdal presenterte de Amanda-nominerte i dag.

NRK

En av prisene det er knyttet størst forventninger til er «beste kinofilm». Her er «Kompani Orheim», «Babycall», «Få meg på, for faen» og «Pushwagner» nominert.

Forhåndsfavorittene og suksessene «Hodejegerne» og «Oslo 31. august»er dermed utelatt.

– Er det mulig? Her skjønner jeg ikke hva forhåndsjuryen tenker på. De som ER nominert, er gode filmer, men «Hodejegerne» og «Oslo 31. august» var soleklare favoritter, sier Birger Vestmo i NRK Filmpolitiet.

– Det er nesten skandale at de er utelatt i denne kategorien! legger han til.

Få kvinner nominert

Noomi Rapace i Babycall. (SF Norge AS)

Noomi Rapace i «Babycall».

SF Norge AS

Regissørene bak de to sistnevnte er derimot nominert i klassen for beste regi: Morten Tyldum for «Hodejegerne», Joachim Trier for «Oslo 31. august» og Arild Andersen for «Kompani Orheim».

– Herretungt i regikategorien. Jeg hadde tenkt at Jannicke Systad Jacobsen kunne komme seg inn der for «Få meg på, for faen». Hadde ikke så stor tro på at den skulle bli nominert som årets norske kinofilm i stedet, sier Vestmo.

Regissør Pål Sletaune var ikke inkludert i beste regi, men fikk til sammen ni nominasjoner for «Babycall». Han framhever skuespillerne Kristoffer Joner og Noomi Rapace.

– Kristoffer er fantastisk. Nå man har en så sterk skuespiller som Noomi må man ha noen som matcher henne. Det gjør Kristoffer. De kjenner jo hverandre godt og liker hverandre. Det er en drøm å ha så flotte skuespillere som sier linjene. De går så dypt inn i rollen, sier Sletaune.

Noomi kan vinne

I kategorien beste kvinnelige hovedrolle er det overraskende nok kun to nominerte i år: Noomi Rapace fra «Babycall» og Helene Bergsholm fra «Få meg på, for faen».

– Jeg håper det er tilfeldig i år, men det er ikke til å legge skjul på at dette er en veldig mannsdominert bransje. Jeg mener ikke at vi skal kvotere inn kvinner, men nå kommer det så mange dyktige damer fra filmskolen på Lillehammer, så nå håper jeg de er sitt ansvar bevisst, sier juryleder Jan Eggum.

Birger Vestmo er enig i at det er for få nominerte kvinner:

– At det er kun to nominerte i klasse beste kvinnelige skuespiller, bekrefter bare det mange har påpekt: Det er manko på gode kvinneroller i norsk film for tiden! uttaler han.

Krisotffer Joner (Foto: Motlys / Norsk Filmdistribusjon)

Kristoffer Joner er nominert for beste hovedrolle i «Kompani Orheim».

Foto: Motlys / Norsk Filmdistribusjon

«Kompani Orheim» en av vinnerne

I kategorien beste mannlige hovedrolle er Kristoffer Joner, Aksel Hennie, Anders Danielsen Lie og Sven Nordin nominert.

For beste kvinnelige birolle ble Cecilie A. Mosli («Kompani Orheim»), Malin Bjørhovde («Få meg på, for faen») og Linn Skåber («Kong Curling») nominert.

Prisen for beste mannlige birolle er det Kristoffer Joner, Jon Øigarden eller Mads Ousdal som kan stikke av med.

«Kompani Orheim» er en av filmene med flest nominasjoner.

– Det er hyggelig å bli satt pris på av det norske filmmiljøet. Dette er jo den store norske filmprisen, så jeg håper at dette kan ha en del å si for frontingen av filmen videre, sier regissør Arild Andresen.

– For å være ærlig syns jeg at det var på sin plass at Kristoffer Joner fikk nominasjon for sin innsats, men man vet jo aldri hvordan prestasjonene vurderes. Dessuten var det veldig fortjent at Cecilie Mosli fikk en nominasjon for sin litt mer tilbakelente rolle, utdyper han.

Alma i Få meg på, for faen (Foto: Marianne Bakke/Motlys/Norsk Film Distribusjon)

«Få meg på for faen».

Foto: Marianne Bakke/Motlys/Norsk Film Distribusjon

Eggum gjeninnførte kinovisning

Juryleder Jan Eggum er en kinoens mann. Han innrømmer at han har sterke fordommer mot hollywood-filmer, og at han aldri ser film på tv. Når han nå skulle være juryformann for første gang, ba han derfor om å få se filmene han skulle vurdere på kino.

– Jeg ville se film slik den skal sees. Så vi fikk en liten sal på Filmens Hus, der jeg fikk sett alle filmene som allerede var tatt av plakaten. Og det var flere av de andre i juryen som hang seg på, forklarer Eggum.

Amanda- Jan Eggum og Ingrid Bolsø Berdal (Foto: Roald, Berit/NTB Scanpix)

Juryleder Jan Eggum og programleder Ingrid Bolsø Berdal presenterte Amanda-nominasjonene i dag.

Foto: Roald, Berit/NTB Scanpix

Tyldum vs. Trier

Noen av nominasjonene er i sterk motsetning til det Birger Vestmo tippet før de var klare.

– I de to gjeveste kategoriene, beste norske kinofilm og beste regi, sliter jeg mellom Morten Tyldums «Hodejegerne» og Joachim Triers «Oslo 31. august». De blir høyst sannsynligvis nominert i begge kategorier, og jeg håper de får hver sin pris, uttalte Birger Vestmo før nominasjonene ble kjent.

Vestmo ser gode kvaliteter i begge filmene.

– Kanskje fortjener «Hodejegerne» å bli kåret til beste norske kinofilm. Dette er en skikkelig høykvalitetsthriller som har nådd et svært høyt publikumstall på kino, og imponerende salgstall på Blu-ray og DVD. Den har også imponert det store utlandet, sier Vestmo.

– Og da er det helt i orden for meg om Joachim Trier blir nominert til regiprisen for «Oslo 31. august». Norske filmkritikere var enige om at Joachim Triers film var best i 2011, sier han.

Amanda-prisen blir utdelt under Den norske filmfestivalen i Haugesund 17. august.

AMANDA

  • Norsk pris for film som deles ut årlig under filmfestivalen i Haugesund.
  • Årets Amandapriser deles ut fredag 17. august i følgende kategorier:
  • 1. Beste norske kinofilm: Babycall, Få meg på, for faen, Kompani Orheim og Pushwagner.
  • 2. Beste regi (kinofilm): Morten Tyldum (Hodejegerne) , Arild Andresen (Kompani Orheim), Joachim Trier (Oslo, 31. august)
  • 3. Folkets Amanda (publikumsavstemning i samarbeid med VG og TV2)
  • 4. Beste mannlige skuespiller: Kristoffer Joner (Kompani Orheim), Anders Danielsen Lie (Oslo 31. august), Sven Nordin (Sønner av Norge), Aksel Hennie (Hodejegerne)
  • 5. Beste kvinnelige skuespiller: Noomi Rapace (Babycall) og Helene Bergsholm (Få meg på, for faen)
  • 6. Beste mannlige birolle: Kristoffer Joner (Babycall), Jon Øigarden (Varg Veum - i mørket er alle ulver grå) og Mads Ousdal (Arme riddere).
  • 7. Beste kvinnelige birolle: Cecilie A. Mosli (Kompani Orheim), Malin Bjørhovde (Få meg på, for faen) og Linn Skåber (Kong Curling).
  • 8. Beste barnefilm: Blåfjell 2- Jakten på det magiske horn, Knerten i knipe og Til siste hinder.
  • 9. Beste filmmanus: Pål Sletaune (Babycall), Jannicke Systad Jacobsen (Få meg på, for faen) og Arild Andresen og Lars Gudmedstad (Kompani Orheim)
  • 10. Beste foto: John Andreas Andersen (Babycall), Marianne Bakke (Få meg på, for faen) og Jakob Ihre (Oslo 31. august).
  • 11. Beste lyddesign: Tormod Ringnes og Christian Schaaning (Babycall), Nicolai Linck og Andreas Kongsgaard Mogensen (Into the white) og Gisle Tveito (Oslo 31. august)
  • 12. Beste musikk: Knut Avenstroup Haugen (Fuck up), Ginge Anvik (Få meg på, for faen), Gisle Martens Meyer (Pushwagner) og Peder Kjellsby (Varg Veum - De døde har det godt.
  • 13. Beste klipp: Jon Endre Mørk (Babycall), Olivier Bugge Couttè (Oslo 31. august) og Erik Andersson (Pushwagner).
  • 14. Beste scenografi: Roger Rosenberg (Babycall), Solfrid Kjetså og Jørgen Stangebye Larsen (Oslo 31. august)
  • 15. Beste visuelle effekter: Morten Moen og Torgeir Sanders (Babycall), Lars Erik Hansen og Jan Svalland (Hodejegerne) og Eirik Aanonsen og Christer Engström (Pushwagner)
  • 16. Beste kortfilm: Og leken er god, Prematur og Å vokte fjellet.
  • 17. Beste dokumentarfilm: Folk ved fjorden, Havets sølv og Sju kammers - frontsøstrene.
  • 18. Beste utenlandske kinofilm: The Artist, Drive, Hugo Cabret, Muldvarpen og Play.
  • 19. Amandakomiteens Gullklapper
  • 20. Amandakomiteens Ærespris

Nyeste bildegallerier

Siste kultursaker

Harry potter og de vises sten førsteutgave (Foto: WILL OLIVER/Afp)

En førsteutgave av 'Harry Potter og de vises sten' med håndtegnede illustrasjoner og notater fra forfatteren J.K Rowling ble solgt for en rekordsum på auksjon denne uken.

Foto: WILL OLIVER/Afp

«Harry Potter» solgt for rekordsum

En unik førsteutgave av J.K Rowlings «Harry Potter og de vises sten» ble solgt for over 1,3 millioner kroner under en veldedighetsauksjon i London tirsdag kveld.

Norsk Tipping (Foto: Norsk Tipping/Try reklamebyrå)

«Fredrik» la ut hele sitt forrige liv på Finn.no, og delte ut biler, utstoppede elghoder, møbler og innbo. Det hele var et reklamestunt for Norsk Tipping.

Foto: Norsk Tipping/Try reklamebyrå

Norsk Tipping bøtelagt

Lottomillionæren «Fredrik» ga bort alle sine ting på Finn.no, og mange tusen mennesker meldte seg på. Men «Fredrik» var bare en reklamefigur for Norsk Tipping, og nå må Norsk Tipping betale.

Bangladesh (Foto: Scanpix)

Helly Hansen er det første norske merket som forplikter seg til den femårige Accord-avtalen. Avtalen skal hindre katastrofer som da Rana Plaza kollapset i Bangladesh i april, og over 1000 mennesker mistet livet.

Foto: Scanpix

Helly Hansen gjør som H&M - skriver under på historisk avtale

Helly Hansen er det første norske klesmerket som skriver under på den forpliktende avtalen for brannvern og sikre tekstilfabrikker i Bangladesh.

Siste musikksaker

Richie Havens på en veldedighetskonsert i anledning Pete Seegers 90-årsdag i New York i 2009 (Foto: Evan Agostini/AP)

Richie Havens på en veldedighetskonsert i anledning Pete Seegers 90-årsdag i Madison Square Garden i New York, 2009.

Foto: Evan Agostini/AP

Woodstock-veteranen Richie Havens er død

Den amerikanske folkmusikeren og gitaristen Richie Havens døde mandag, opplyser Havens manager.

Miles Davis  (Foto: Tom Palumbo/Wikimedia Commons)

Miles Davis (1926–1991) var ein av 1900-talets viktigaste musikalske pionerar og ei av jazzens største stjerner. Her tidleg i karrieren.

Foto: Tom Palumbo/Wikimedia Commons

«So What» kåra til tidenes jazzlåt

«So What» fekk flest stemmer i NRKs kåring av tidenes beste jazzlåt. Miles Davis hadde med seg eit stjernespekka mannskap då han spelte inn låten i New York våren 1959.

Siste underholdningssaker

True Blood Sesong 4 (Foto: HBO)

Velger Sookie Eric eller Bill? Eller går hun i stedet for den snille bareieren og hamskifteren Sam? fasiten står i siste bok, til flere leseres enorme fortvilelse.

Foto: HBO

Drapstrues av misfornøyde lesere

I aller siste bok velger Sookie Stackhouse endelig én av sine tre beilere. Det har fått misforsnøyde lesere til å drapstrue forfatteren og returnere ferdigleste utgaver.

Sindre Østgård er nettsjef i NRK. (NRK)

Uansett om du har Iphone, nettbrett, eller PC skal du få glede av NRKs nye nett-TV. Det mener juryen Nordiske Mediedager setter standarden for hvordan tv-avspillinger på nett skal fungere. Her er NRKs nettsjef Sindre Østgård med nettspilleren i bakgrunnen.

NRK

Pris til NRKs nye nettspiller

NRKs nye nettspiller vant prisen for «Årets digitale innovasjon» under prisutdelingen på Nordiske Mediedager i Bergen.