25.05.2013

Se de første bildene fra «Halvbroren»

De første bildene fra Halvbroren

  • Barnum (Nicolai Cleve Broch) er historiens hovedperson og fortellerstemme. Her fotografert sammen med kjæresten Vivian (Agnes Kittelsen).
  • Frank Kjosås spiller bokseren Fred, Barnums halvbror. Fred viser seg å være et stort talent i bokseringen, og går under kallenavnet Håpet fra Fagerborg.
  • Kvinner preger Barnums oppvekst. Her er han omringet av moren Vera (Mariann Hole), bestemoren Boletta (Marianne Nielsen) og oldemoren som går under kallenavnet Den Gamle (Ghita Nørby).
  • Den unge Barnum (Oskar Lundevold) sliter med selvtilliten på grunn av den lave høyden han har arvet fra faren Arnold (Jon Øigarden). Her sammen med halvbroren Fred (Frank Kjosås)
  • Nicolai Cleve Broch er utgangspunktet verken kortvokst eller preget av lav vekst.

Til vinteren kommer Lars Saabye Christensen kritikerroste roman «Halvbroren» til norske TV-skjermer. – En regissørs drøm, sier Per Olav Sørensen om innspillingen.

Fakta om Halvbroren

Halvbroren
Foto: promo
  • Romanen «Halvbroren» sikret forfatter Lars Saabye Christensen Brageprisen, Bokhandlerprisen og Nordisk Råds litteraturpris da den kom i 2001.
  • Oppvekstroman med hovedhandling fra Oslo i perioden 1945-90
  • Bokens jeg-person er Barnum Nilsen, halvbror til Fred
  • TV-serien, som blir vist på NRK i 2013, består av åtte episoder på 45 minutter hver.

Per Olav Sørensen (Foto: Solum, Stian Lysberg/SCANPIX)

Per Olav Sørensen har regissert «Halvbroren».

Foto: Solum, Stian Lysberg/SCANPIX

Disse spiller i TV-serien «Halvbroren»

  • Barnum (bokas jeg-person): Nicolai Cleve Broch
  • Fred (Barnums halvbror): Frank Kjosås
  • Vera (halvbrødrenes mor): Mariann Hole
  • Arnold (Barnums far og Veras mann): Jon Øigarden
  • Boletta (Veras mor): Marianne Nielsen
  • Den Gamle (Bolettas mor): Ghita Nørby
  • Vivian (Barnums venninne): Agnes Kittelsen
  • Peder (Barnums venn): Ola G. Furuseth

– Alle i Halvbroren er litt utenom det vanlige, og fortellingen handler mye om fellesskapet mellom de som er annerledes.

Per Olav Sørensen har regissert fortellingen som skal vises over åtte episoder i begynnelsen av 2013. Han startet med innspillingen i mai 2011, og legger nå siste hånd på historien om halvbrødrene Barnum og Fred.

Fornøyd med innspillingen

– Det er en fantastisk historie, det har vært et strålende manus og jeg har jobbet med glimrende skuespillere.

Sørensen har bare godord å si om settet han har jobbet med, deriblant skuespiller Nicolai Cleve Broch som spiller hovedpersonen Barnum og Agnes Kittelsen spiller hovedpersonens venninne Viviann.

Før innspillngen startet sa Sørensen til NRK.no at han i utgangspunktet ikke trodde at Cleve Broch egnet seg til rollen som Barnum, men han er altså godt fornøyd med resultatet.

– Vi har til og med hatt god tid mens vi har arbeidet, noe som er en sjeldenhet, sier regissøren.

Et bilde av Oslo

Den første av de to brødrene i fortellingen blir født etter at moren blir voldtatt på et tørkeloft frigjøringsdagen 8. mai 1945, og Sørensen sier at de har arbeidet hardt for å gjenskape den historiske settingen.

– Da Saabye Christensen skrev om det tørkeloftet hadde han et konkret tørkeloft i tankene, og akkurat det samme loftet har vi brukt mens vi har filmet.

Andre scener i det historiske Oslo er forsvunnet, deriblant Bislett anno 1964 som måtte gjenskapes digitalt.

– Byen har forandret seg veldig mye de siste 10-15 årene, men de som kjenner Oslo vil nok kjenne igjen mange av stedene som blir vist. Mye av historien er satt på Fagerborg, og der er det to-tre kvartaler som fremdeles ser ut slik de gjorde tidligere.

Må finne halvbroren for å bli hel selv

«Halvbroren» har vunnet både Brageprisen, Nordisk Råds litteraturpris og Bokhandlerprisen, og forfatteren Saabye Christensen har fulgt nøye med på filmatiseringen av mesterverket.

Ifølge Sørensen er det viktig at serien kan stå på egne bein, selv om mange av dem som kommer til å se serien når den sendes på NRK neppe har lest boka.

– I serien handler det mest om å finne den halvbroren som forsvinner, forteller regissøren. – Hovedpersonen Barnum må finne halvbroren for å bli hel selv.

Nyeste bildegallerier

Siste kultursaker

Varner og Voice  (Foto: Scanpix)

Både Varner og Voice produserer klær i Bangladesh, hvor klesindustrien har vært rammet av en rekke ulykker det siste året. Ingen av de norske kleskjedene hadde produksjon på Rana Plaza (bildet), hvor over 1000 mennesker omkom.

Foto: Scanpix

Varner-gruppen og Voice har ikke underskrevet Bangladesh-avtale

Norges to største klesselskap har begge klesproduksjon i Bangladesh. Foreløpig har ingen av dem skrevet under på avtalen som skal sørge for at tekstilarbeiderne får tryggere arbeidsforhold.

Facebook Threat (Foto: Paul Bilodeau/Ap)

En smakløs sangtekst eller oppfordring til terror? Cameron Dambrosio, som rapper under navnet 'Cammy Dee' har vært fengslet siden begynnelsen av mai på grunn av en Facebook-oppdatering.

Foto: Paul Bilodeau/Ap

Skrev om Boston-bombing på Facebook – risikerer 20 års fengsel

Den 18 år gamle amatørrapperen Cameron Dambrosio risikerer en langvarig fengselsstraff etter å ha kommet med bombetrusler på Facebook.

Harry potter og de vises sten førsteutgave (Foto: WILL OLIVER/Afp)

En førsteutgave av 'Harry Potter og de vises sten' med håndtegnede illustrasjoner og notater fra forfatteren J.K Rowling ble solgt for en rekordsum på auksjon denne uken.

Foto: WILL OLIVER/Afp

«Harry Potter» solgt for rekordsum

En unik førsteutgave av J.K Rowlings «Harry Potter og de vises sten» ble solgt for over 1,3 millioner kroner under en veldedighetsauksjon i London tirsdag kveld.

Norsk Tipping (Foto: Norsk Tipping/Try reklamebyrå)

«Fredrik» la ut hele sitt forrige liv på Finn.no, og delte ut biler, utstoppede elghoder, møbler og innbo. Det hele var et reklamestunt for Norsk Tipping.

Foto: Norsk Tipping/Try reklamebyrå

Norsk Tipping bøtelagt

Lottomillionæren «Fredrik» ga bort alle sine ting på Finn.no, og mange tusen mennesker meldte seg på. Men «Fredrik» var bare en reklamefigur for Norsk Tipping, og nå må Norsk Tipping betale.

Siste musikksaker

Richie Havens på en veldedighetskonsert i anledning Pete Seegers 90-årsdag i New York i 2009 (Foto: Evan Agostini/AP)

Richie Havens på en veldedighetskonsert i anledning Pete Seegers 90-årsdag i Madison Square Garden i New York, 2009.

Foto: Evan Agostini/AP

Woodstock-veteranen Richie Havens er død

Den amerikanske folkmusikeren og gitaristen Richie Havens døde mandag, opplyser Havens manager.

Miles Davis  (Foto: Tom Palumbo/Wikimedia Commons)

Miles Davis (1926–1991) var ein av 1900-talets viktigaste musikalske pionerar og ei av jazzens største stjerner. Her tidleg i karrieren.

Foto: Tom Palumbo/Wikimedia Commons

«So What» kåra til tidenes jazzlåt

«So What» fekk flest stemmer i NRKs kåring av tidenes beste jazzlåt. Miles Davis hadde med seg eit stjernespekka mannskap då han spelte inn låten i New York våren 1959.

Siste underholdningssaker

Wallis Simpson og Edward (NTB Scanpix)

Edward VIII ble avlyttet i opptakten til kjærlighetskandalen som førte til at han abdiserte. Her er han med Wallis Simpson etter at de giftet seg.

NTB Scanpix

Regjeringen avlyttet kong Edward VIII

Storbritannias kommende konge, Edward VIII, ble avlyttet av den britiske regjeringen i dagene før han abdiserte.

True Blood Sesong 4 (Foto: HBO)

Velger Sookie Eric eller Bill? Eller går hun i stedet for den snille bareieren og hamskifteren Sam? fasiten står i siste bok, til flere leseres enorme fortvilelse.

Foto: HBO

Drapstrues av misfornøyde lesere

I aller siste bok velger Sookie Stackhouse endelig én av sine tre beilere. Det har fått misforsnøyde lesere til å drapstrue forfatteren og returnere ferdigleste utgaver.