Fjernstyrer OL-studio fra Oslo

Programleder Anne Rimmen ser inn i kamera før den første prøvesendingen fra London. Vi ser også ryggen til producer Nicolai Sørensen, som skal styre alle sendingene Rimmens sendinger fra London.
Foto: Einar Yohsuke Kosaka/NRKNår Anne Rimmen åpner NRKs OL-sendinger på onsdag, sitter hun over 1000 kilomter borte fra resten av redaksjonen. 200 timer med sendinger skal fjernstyres fra Oslo.
Publisert 24.07.2012 23:53.
- Skriv ut
Fem store flatskjermer dekker veggen til kontrollrommet i Studio 1 på Marienlyst i Oslo. Et bilde av programleder Anne Rimmen preger skjermen i midten, mens forskjellige andre bilder flimrer over skjermene rundt.
Hvem får du se i London?
Foto: Aas, Erlend/NTB scanpixPROGRAMLEDERE, London
- Anne Rimmen
- Pål Gordon Nilsen
INTERVJUERE, London
- Line Andersen, svømming/friidrett
- Harald Thingnes, håndball
- Dag Erik Pedersen, sykkel
EKSPERTER, London
- Vebjørn Rodal, friidrett
- Mia Hundvin, håndball
- Geir Oustrup, håndball
- Øystein Havang, håndball (radio)
- Elin Austevoll, svømming
- Jack Waitz, løp
KOMMENTATORER, London
- Karen Marie Ellefsen, friidrett
- Lars Lystad, friidrett
- Christian Nilssen, håndball
- Ove Eriksen, svømming
- Jann Post, sykkel
- Unni Anisdahl, håndball (radio)
- Bengt-Eigil Ruud (radio)

Lysstyrken på vinduene er en av de mange effektene som blir kontrollert fra Oslo.
Foto: Einar Yohsuke Kosaka/NRKAlexander Ariansen sitter klar på en av de åtte datamaskinene i rommet. Han er promtoperatør, og skal styre manuset til Anne Rimmen under årets OL-sendinger på NRK. Vanligvis sitter han like i nærheten av programlederen som leser teksten, men slik er det ikke denne gangen. Nå er det 1150 kilometer mellom dem.
– Hun har bare fem korte linjer med tekst på skjermen, så hvis det blir forsinkelser i signalet blir det fort problemer, sier han til NRK.no.
- Les også: Slik blir OL på NRK.no
Første gang i Norge
Både promtoperatøren og programlederen er med på noe som aldri tidligere har skjedd i Norge. I år er det Oslo som kontrollerer sendingene fra NRKs OL-studio, i stedet for at sendingene styres via store produksjonsbusser like ved opptaksstedet.
Plasseringen av mikrofoner og kameraer gjøres naturlig nok fra London, men ellers skjer alt av innstillinger fra regikontrollen hjemme i Norge. Bilder fra de tre HD-kameraene i studio sendes gjennom undersjøiske fiberoptiske kabler til Oslo, hvor resultatet klippes sammen.
– Dette er skikkelig nybrottsarbeid, og hverken vi i NRK eller noen andre i Norge har gjort noe slikt tidligere, sier Frøydis Frostmo, prosjektleder for OL-sendingene på NRK.
Frostmo begynte i NRK i 1986, og har jobbet med OL siden Lillehammer i 1994. Mandag sto hun og trippet i kontrollrommet på Marienlyst, mens de første direkte TV-bildene fra studio i London ble vist.
Sparer millioner
I stedet for å sende en hel buss med ansatte til London kan NRK Sport nøye seg med to fotografer, en programleder og en såkalt programlederstøtte under sendingene.
De reduserte utgiftene er en åpenbar fordel ved å styre produksjonen fra Oslo. Frostmo vil ikke ut med nøyaktig hvor mye NRK sparer på å operere på denne måten, men det er en betydelig sum.
– Det er heller snakk om millioner enn om hundretusener, sier hun.
I alt skal NRK sende 750 timer med OL-stoff i løpet av 19 dager. 200 av disse skal sendes direkte fra studio i London.
På linjen fra den britiske hovedstaden hører vi at det er noen problemer med lyden i øretelefonene til Rimmen. Et batteri blir byttet, og arbeidet med pilotsendingen fortsetter.

Frøydis Frostmo følger med på de første prøvene fra studio i London.
Foto: Einar Yohsuke Kosaka/NRKLondon-OL 2012
Foto: ANDREW WINNING/Reuters- De 30. olympiske lekene arrangeres i London fra 27. juli til 12. august.
- Fotballturneringen starter faktisk 25. juli, to dager før åpningsseremonien, for at man skal rekke å gjennomføre hele turneringen.
- Det skal konkurreres i 26 idretter fordelt på 39 disipliner. Totalt gir det 302 medaljeøvelser.
- OL-maskotene i 2012 heter Wenlock og Mandeville
- De aller fleste øvelsene foregår i nærheten av London sentrum. Hovedarenaen er London Olympic Stadium, som er bygget for anledningen.
- Det forventes utøvere fra 204 nasjoner.
- NRK sender London-OL i Norge.
London-OL på NRK
Foto: Aas, Erlend/NTB scanpix- 750 sendetimer
- 1500 sendetimer på NRK.no
- 370 sendetimer på radio, P1/DAB
- 9 kanaler (TV + nett)
- 150 personer i Oslo
- 65 personer i London
Fjernstyrer alt lys
En av de mange funksjonene som styres fra Oslo er et sett med fjernstyrte filter på vinduene i studio. Det 2,4 meter høye panoramavinduet utgjør hele den ene veggen av studioet, og gir en fantastisk utsikt til Olympiastadion.
For at lyset fra vinduene skal være like sterkt som lyset inne i studio, har man så langt benyttet såkalte ND-filter til å begrense hvor mye lys som slippes inn. Ulempen med disse er at de fysisk må byttes etter hvert som lysnivået utenfor endrer seg.
I London bruker NRK, for første gang i norsk fjernsynshistorie, et filter som kan regulere lysmengden fortløpende gjennom sendingene, et såkalt Rosco-filter. Vinduene er kledd med en tynn duk som polariserer lyset utenfra, og tilsvarende polariseringsfilter står på alle kameraene.
– Når vi drar i spaken her i Oslo kan vi forvandle utsikten fra dag til natt på et øyeblikk, sier en tydelig oppspilt Frostmo.
På skjermene i Oslo ser vi tydelig hvordan bakgrunnen blir lysere og mørkere i løpet av et øyeblikk, uten at programleder Rimmen legger merke til det.
En varm boks
Mens prosjektlederen i Oslo peker og forklarer, gjør Rimmen seg klar for den første prøvesendingen noen sinne.
– Sola skinner og de 30. olympiske sommerlekene er snart i gang her i London. Det er en stor glede å ønske velkommen hit til NRKs OL-studio, sier en avslappet programleder.
Både lys og lyd sitter som det skal, og manuset til Rimmen glir knirkefritt over skjermen.
– Det er bare ett lite minus med å være her, og det er at det blir så varmt her, sier Rimmen etter at prøvesendingen er over. Med en utetemperatur på oppunder 30 skyfrie grader blir det fort varmt i den åtte ganger åtte meter store boksen.
På et regntungt Marienlyst er stemningen også god, selv om mange nok ønsker at de også fikk være med på moroa i London.
– Det er nå ikke så veldig synd på henne, vi skulle gjerne vært der i sola vi også, sier den tydelig fornøyde promtoperatøren Ariansen.

220 NRK-ansatte skal jobbe med OL. De fleste av disse, rundt 150 personer, sitter på Marienlyst i Oslo.
Foto: Einar Yohsuke Kosaka/NRK
Diamanthandelen i Surat


























