Jan Helge Andersen dømt til 17 års fengsel

Jan Helge Andersen (20) ble i dag dømt til 17 års fengsel for forsettlig drap av Stine Sofie Sørstrønen (8) og voldtekt av henne og Lena Sløgedal Paulsen (10) i Baneheia 19.mai i fjor.
Publisert 01.06.2001 15:02. Oppdatert 01.06.2001 15:05.
- Skriv ut
Jan Helge Andersen ble ikke dømt til sikring.
Innrømmet ett drap
Jan Helge Andersen har erkjent utuktig omgang med, og drap på Stine Sofie Sørstrønen (8), men sier at dette ble gjort under tvang. Andersen er tiltalt for medvirkning til, og voldtekt og drap på begge jentene.
Advokaten ba om dom for forsettelig drap
Forsvarsadvokat Ben Fegran ba i
Ben Fegranforrige uke byretten i Kristiansand om bare å dømme Jan Helge Andersen for forsettlig drap mot en av jentene i Baneheia 19. mai i fjor, og for utuktig omgang. Tiltalen lød på to overlagte drap og voldtekter.
- Ble truet
Fegran mener at det ikke foreligger særdeles skjerpende omstendigheter for hans klient, fordi han ble truet på livet og tvunget til drapet.
Ba om oppreisningskrav
Fegran sa i forrige uke at Jan Helge Andersen burde idømmes oppreisningskrav på 150.000 kroner til hver av foreldrene til den ene jenta han drepte, men ikke til foreldrene til den andre.
Han bør også betale erstatnig for endel av utgiftene og de tapte arbeidsutgiftene til foreldrene til den jenta han tok livet av, sa Fegran.
Aktor ba om 21 års fengsel
Førstestatsadvokat Edward Dahl, sa i sin
Edward Dahlsluttprosedyre at Jan Helge Andersen og Viggo Kristiansen begge må dømmes til lovens strengeste straff for drap under særdeles skjerpende omstendigheter.
- Det helt vesentlige er at to barn er frarøvet livet, og hva det har betydd for de pårørende, sa aktor om straff og sikring av de to tiltalte, som han mener utførte drapene totalt uten følelser.
Jan Helge Andersen er i følge aktor medskyldig i begge drapene og voldtektene, og han gjorde det med forsett og overlegg.
Lyd og video
Rettssaken etter barnedrapene i Baneheia
- Kristiansen anker til Høyesterett
- Kristiansen tapte i tingretten
- Viggo Kristiansen forklarte seg
- -Baneheiaavslag kan ikke overprøves
- Saksøker Gjenopptakelseskommisjonen
- Vil gjenoppta Baneheia-saken
- Klomsæt stevner kommisjon
- Nytt nei til Viggo Kristiansen
- Ti år siden Baneheia-drapene
- Kristiansens sak utsatt
- - Klomsæt er en klovn

Ingen streik for bussjåførene
Voldelig NATO-demonstrasjon
