Kræsjet på grunn av tegnestift
Johan Haugseth fra Lunner brakk halebeinet og fikk ødelagt sykkelen sin på grunn av tegnestifter i veibanen under helgas sykkelritt mellom Trondheim og Oslo. Han er sint og oppgitt over sabotasjen.
Publisert 25.06.2012 11:56. Oppdatert 25.06.2012 14:51.
- Skriv ut

Johan Haugseth med sin ødelagte sykkel til en verdi av 70.000 kroner.
Foto: Alexander Nordby/NRKHelgas store sykkelritt fikk en smertefull og brå slutt for Johan Haugseth og flere av hans lagkamerater i Sportsklubben Rye.
I en bratt nedoverbakke ved Berkåk i Sør-Trøndelag punkterte en av syklistene på grunn av tegnestifter som var lagt ut i veibanen. Haugseth sier han holdt en fart på mellom 60 og 70 kilometer i timen, da det ble bråstopp.
– Jeg smalt inn i sida på han som hadde punktert. Jeg gikk på trynet og seilte nedover asfalten. Jeg tenkte at jeg kom til å bli påkjørt av andre syklister eller bilister, sier Haugseth.
Sykkelhjul fulle av tegnestifter
I kollisjonen brakk han halebeinet og ble kraftig forslått. Sykkelen til en verdi av 70.000 kroner ble knust.
Han er sint og oppgitt over sabotasjen og mener det er flaks at ingen fikk alvorlige skader eller ble drept.
– Jeg skjønner ikke hva folk tenker på, sier Haugseth.
Flere steder på turen til Oslo var det lagt ut tegnestifter. Haugseth forteller at han selv punkterte og måtte skifte hjul like før kollisjonen i nedoverbakken. Flere av lagkameratene hans opplevde det samme.
– Sykkelhjulene var fulle av tegnestifter. Noen punkterte med en gang, mens andre kjørte flere minutter før lufta gikk ut av dekket, sier Haugseth.
Anmelder tegnestiftsabotasjen
Rundt 2500 syklister deltok i Den Store Styrkeprøven i helga, og rittledeslen vurderer å politianmelde tegnestiftsavbotasjen.
Rittleder Ingar Wilhelmsen tror noen har helt tegnestiftene fra en bil. Nærmere 30 ryttere fikk punktert syklene sine lørdag morgen.
Det ble funnet tegnestifter både ved Berkåk og på Skreia i Østre-Toten, 35 mil lenger sør. Rittlederen tror det er ulike personer som står bak de to tilfellene. Han tror nyheten om at det var lagt ut tegnestifter ved Berkåk, har inspirert andre til å gjøre de samme.
– Jeg håper de som har gjort dette skjønner alvoret, og at vi slipper å oppleve noe slikt igjen, sier Wilhelmsen.
Haugseth sier han vil anmelde saken sammen med Sportsklubben Rye.
– Dette kan vi ikke akseptere. Folk kunne i verste fall ha mistet livet, sier Haugseth.
Siste nytt fra Hedmark og Oppland
- Ødelagt hjem – for andre gang
- Har kontroll på flommen
- Ber om hjelp til å huse evakuerte
- Her er vegene fortsatt stengt
- Kan bli stengt i flere uker
- Telenettet i orden igjen i Oppland
- Nye E6 tåler ekstremværet
- Varsler gjennomgang etter flommen
- Se dagens helikopterbilder
- Politiet ønsker kontakt med beboer
Siste riksnyheter
Væpnet aksjon i Trondheim sentrum - Vil gi folkevalgte skattekutt
- Skolebuss eksploderte 17 barn døde
- Flere svenske byer rammet av uro
- Kreftpasient døde av legionella
- Flomskader for nær 170 millioner
- Mann alvorlig skadd i knivstikking
- Død person funnet i Porsgrunn
- Arne Johannessen går av
- - Byråkratiet sinker flomsikring
- Venter fortsatt på flomerstatning
- Store innsjøer fortsetter å stige
- – Opptøyer lite sannsynlig i Oslo
- Politikerne vil stoppe Fredriksen
- E6 gjenåpnet gjennom Gudbrandsdalen
- Faren avblåst etter «granat»-funn
- Fredriksen kan bli ubestridt størst
- - Hellas er asyl-versting i Europa
- Her blir politimannen knivstukket
- Flommen kan bli enda verre
nrk.no/sport
Robben avgjorde rett før slutt - Svarte på vrakingen med kanonmål
- Her barker de sammen før finalen
- Motortrøbbel for Petter Solberg
- Molde knuste Hønefoss
- Ingebrigtsen sikret Sandnes seieren
- Bryne – Sandefjord 1–2
- Arna-Bjørnar – Klepp 2–2
- Blir første erklærte homofil i MLS
- – Her er Norges nye venstreback
Flere nyheter fra NRK Hedmark og Oppland
- To til sjukehus etter ulykke
- Rekordbeslag av øl i Trysil
- NVE på inspeksjon
- Kaled dømt til 120 dagers fengsel
- Her stiger fortsatt Glomma
- Håpar å opne E6 i løpet av dagen
- Avlinger ødelagt av flommen
- Jordras i Ringebu
- E6 gjenåpnet gjennom Gudbrandsdalen
- Dette har vi i vente i neste uke
- Flere må koke drikkevann
- E6 og riksveg 3 forblir stengt
- Ikke vært så stor siden 1995
- Fortvilte folk i Kvam
- Overtent bolig i Hunndalen





