21.05.2013

– En veldig dårlig start på sesongen

Bø Sommarland. (Foto: Børre Karterudseter/NRK)

Solsengene stod tomme og våte i Bø Sommarland mandag formiddag.

Foto: Børre Karterudseter/NRK

Mye dårlig vær har ført til treg sesongåpning for utendørs aktivitetsparker.

Midtsommer er passert, men Sommeren med stor S ser ut til å la vente på seg. Denne helgen har regnet strømmet ned over det meste av østafjells-området.

– Veldig dårlig

Bø Sommarland åpnet 8. juni, og direktør Bernt Gunnar Berntsen kunne ønsket seg en bedre sesongåpning.

Bernt Gunnar Berntsen. (Foto: Børre Karterudseter/NRK)

Direktør Bernt Gunnar Berntsen sier at alt er i orden ved Magasuget.

Foto: Børre Karterudseter/NRK
– Det har vært veldig dårlig så langt. Vi har heldigvis hatt cuper og musikkfestivaler som har gjort at det ikke ser så galt ut allikevel.

– Hvordan ligger dere an i år i forhold til i fjor?

– Vi ligger cirka 10 000 gjester bak, men vi har hatt fem færre åpningsdager og også mye dårligere vær enn i fjor, så vi ligger litt dårligere an.

– Viktig at godværet kommer

Berntsen legger til at det er viktig at de ansatte og han selv holder humøret oppe selv om de lever av godt vær.

– Det kan fort snu. Det er viktig at godværet kommer i juli, som er høysesong for oss.

Mandag formiddag var det tilsynelatende flere vakter enn gjester i Bø Sommarland. Om det skyldes vinddraget med yr i lufta, eller medieoppslag om råteskader i limtrekonstruksjonen på Magasuget, er ikke så godt å si.

– Når det gjelder råteskadene så kan jeg berolige alle gjestene med at dette var ting vi oppdaget i forbindelse med en kontroll før parken åpnet og det ble utbedret før vi åpnet 8. juni. Så alt er i skjønneste orden.

Til tross for dårlig værmelding hadde Anne Sofie Østerhus med barna Thomas og Elisabeth tatt turen fra Kopervik på Karmøy.

– Jeg tok en langhelg for å få ungene til å spille fra seg litt i Bø, sier hun.

Alle tre hadde på seg våtdrakter for å holde varmen.

– Jeg så på værmeldingen før vi dro og det var meldt regn. Med våtdrakt holder barna varmen bedre enn om de ikke har det på.

Artikkelen fortsetter under bildet.

Elisabeth Østerhus og Thomas Østerhus. (Foto: Børre Karterudseter/NRK)

Elisabeth og Thomas Østerhus fra Karmøy var utstyrt med våtdrakter for å holde varmen i bassengene i Bø Sommarland. De koser seg i parken til tross for dårlig vær.

Foto: Børre Karterudseter/NRK

Ligger 100 gjester om dagen bak skjemaet

Også for Drammensbadet har sesongen startet noe tregt. Daglig leder Pål Stenbro sier at juni i år har vært dårligere enn juni i fjor.

De har budsjettert med 900 besøkende om dagen, men de ligger foreløpig 100 gjester bak skjemaet. Det utgjør cirka 300 000 kroner.

– I juni 2011 hadde vi 29000 besøkende. Det var en veldig god måned.

170 000 besøkende hittil i år

Også for Tusenfryd er været utslagsgivende for besøkstallet.

– Forskjellen på godt og dårlig vær kan utgjøre mellom 20-30.000 gjester, sier administrerende direktør Bjørn Håvard Solli og legger til at St. Helgen var laber.

Samtidig sier han at besøket i år ligger omtrent på samme nivå som i fjor på samme tid. Totalt har de hatt 170.000 besøkende hittil i år.

– St. Helgen var laber, men vi står nå foran høysesongen.

Ser en økning

For Kristiansand Dyrepark har sesongen så langt vært bra.

– Hittil har vi en økning i besøk på cirka 30 prosent i Dyreparken og cirka 50 prosent i Badelandet sammenlignet med samme periode i fjor, sier salgs- og markedssjef Anniken Schjøtt.

De merker også at været har noe å si for antall besøkende.

– Er det regnvær, blir det færre besøkende. Men vi har et innendørsanlegg for vannland, så hittil har det vært bra. – Det er vanskelig å forutsi konsekvensene av dårlig vær, men historisk sett så ser man at det i løpet av sesongen jevner seg ut. Ser vi på resultatet fra fjoråret, som været tatt i betraktning var utfordrende, så hadde vi besøksrekord. Vi tror dette baserer seg mye på at våre gjester i stor grad allerede har bestemt seg for at de skal besøke oss i løpet av sommeren og gjennomfører dette besøket uansett vær, fortsetter hun.