Lær deg et nytt språk ved hjelp av denne "dingsen"

Tor Arne Wølner skal ta pennen i bruk til høsten.
Foto: Linn Løkken/NRKI fremtiden kan du lære deg et nytt språk ved å bruke en liten penn kalt pen-pal.
Publisert 28.06.2012 07:15.
- Skriv ut
Det er lektor Tor Arne Wølner ved Høgskolen i Vestfold som blant annet har vært med på å videreutvikle et engelsk konsept som først startet opp som eventyrbøker for barn.
Fra høsten av er det innvandrere i voksenopplæring som skal få glede av å bruke pennen. Men i fremtiden kan den kanskje brukes av både skoleelever og andre som ønsker å lære seg et nytt språk.
Hør hvordan minipennen fungerer lenger ned i saken.
– Mange bruksmuligheter
En pen-pal, er en minidiktafon som gir deg nye muligheter til å lære språk, enten du er analfabet, innvandrer eller du bare vil lære deg et nytt språk. Som italiensk, engelsk eller et helt annet, kanskje litt mer ukjent språk som sorani.
Lektor Tor Arne Wølner ser mange bruksmuligheter for den lille pennen.
– I stedet for å ha en cd-spiller eller en datamaskin, så kan du bruke en liten digital penn og bok. Da kan du ta den med å sitte hvor som helst. På stranda, i vannet eller i båten, forklarer han.
Artikkelen fortsetter under bildet.

Tor Arne Wølner mener det er mange bruksområder for pennen.
Foto: Linn Løkken/NRKKan lære deg trafikkregler
I første rekken var pennen tenkt til mindre barn.
– Utgangspunktet i England var at de laget eventyrbøker også for minoritetsspråklige, for at de skulle lære andre språk. Vi har sett litt på det med å ta førerkortet for minoritetsspråklige som kommer til Norge og der kan det være en mulighet for å bruke en slik penn for å lære trafikkregler.
Ifølge Wølner har man tenkt å ta i bruk den lille pennen allerede fra høsten, blant annet voksenopplæringen.
Hør Tor Arne Wølner demonstrere hvordan pennen fungerer.
Skanner små klistremerker
Men det er ikke bare fra bøker man kan "skanne" inn lyden, man kan gjøre det samme med noen små klistremerker. De er ikke større enn en nonstop, og kan festes akkurat hvor du vil.
– Jeg kan legge det inn i den boken jeg vil eller jeg kan sette små klistremerker rundt på ting i rommet, slik at jeg kan lære begrepene.
Pen-pal vil altså lanseres i høst, og da først om fremst i voksenopplæringen. Så vil tiden vise om den kan brukes til flere områder senere.

Slik ser klistremerkene ut. Disse kan settes på hva du vil.
Foto: Linn Løkken/NRKSiste: Vestfold
- E18 åpnet igjen etter vogntogvelt
- Legemiddelverket snur for Lena
- Vikinggård-funn ved Borreparken
- Får ikke videre cellegiftbehandling
- Motorsyklist veltet på E 18
- Må bestefar flytte?
- Vogntog med henger kjørte i grøfta
- Savnet kvinne (75) er funnet
- Ingen spor etter savnet kvinne (75)
- Leteaksjon etter kvinne
Siste riksnyheter
Store innsjøer fortsetter å stige - – Opptøyer lite sannsynlig i Oslo
- Politikerne vil stoppe Fredriksen
- E6 gjenåpnet gjennom Gudbrandsdalen
- Faren avblåst etter «granat»-funn
- Fredriksen kan bli ubestridt størst
- - Hellas er asyl-versting i Europa
- Her blir politimannen knivstukket
- Flommen kan bli enda verre
- To razziaer etter kjøttøks-drap
- Rystet over drap med kjøttøks
- Bilbombe råka fransk gruve i Niger
- Børsen i Japan stupte
- Cameron innkaller til krisemøte
- Nye opptøyer i Stockholm
- Amerikanske droner drepte Awlaki
- – Mange reddet av tornadorom
- Pågrepet etter skyting på Jessheim
- Borgermester i crack-skandale
- Pakistansk politi: Bestillingsdrap
nrk.no/sport
Johaug: – Uaktuelt å gå ut av laget - – Di Luca dopingtatt
- Nasjonal folkeavstemning avvist
- Håper på poeng borte mot Godset
- «Zucca» holder liv i drømmen
- Northug kan få ein million i bonus
- Svendsen og Bø forstår Northug
- 12 Vidar-spillere utslått av sykdom
- Brann-supportar framme etter 34 mil
- Hør Bayern Münchens mesterligahymne




