Polsk motstand for FFK

Vikarierende hovedtrener i FFK, Tom Freddy Aune.
Foto: Ekornesvåg, Svein Ove/SCANPIXFFK møter Lech Poznan fra Polen i den tredje kvaliferingsrunden av Europa League. Første kamp spilles hjemme
Publisert 17.07.2009 13:40. Oppdatert 17.07.2009 14:04.
- Skriv ut
Lech Poznan
- Laget er et av de mest populære i Polen med 41 ulike supporterklubber i Polen.
- Klubben spiller i den høyeste polske serien kalt polske ligaen og har vunnet denne fem ganger (1983, 1984, 1990, 1992, 1993).
- De har også vunnet den polske cupen ved flere anledninger (1982, 1984, 1988, 2004).
- Slo Wisla Krakow i den polske supercupen denne sesongen.
- Laget var lenge nært knyttet til den statlige polske jernbanen og kalles derfor ofte Kolejorz som betyr lokfører på polsk.
- Lech Poznań anses å være et stabilt gjenomsnittslag i den polske ligaen.
- 9. mai 2006 ble klubbene WKP Lech Poznań og "Amica Wronki S.A." slått sammen, og dannet den «nye» klubben "KKS Lech Poznań SSA". Laget arvet Lechs klubbstatus og kommer å spille under sesongen 06/07.
- Lech Poznańs stadion er i ferd med å bygges ut og kommer å oppgraderes til ca 45.000 plasser og er tenkt å være bane for et antall matcher når Polen og Ukraina arrangerer EM 2012.
Kilde: wikipedia.no
Det ble klart etter trekningen fredag.
– Helt klart et godt lag
Kampene spilles torsdag 30. juli i Fredrikstad og 6. august i Polen.
Det polske mesterlaget kom på 3. plass i den polske toppserien og vant cupen.
– Vi vet ikke så mye om dem, men det er et lag som har spilt i Europa flere ganger, sier vikarierende FFK-trener Tom Freddy Aune til NRK Østfold.
– Det er ikke noen tvil om at det er et godt lag vi møter. Det er et anerkjent godt hjemmelag med god trykk på hjemmebane. Vi satser selvfølgelig på å gå videre.
– Greit med hjemmebane
Aune ser frem til å møte polakkene.
– Vi tar utfordringen, vi. Og ser frem til å spille ute i Europa igjen, smiler han.
FFK tar i mot sine polske motstandere på eget gress i første kamp.
– Det plusser og minuser med alt. Det er ålreit i forhold til at vi er i Ålesund mandag og kommer ikke hjem før tirsdag. Det hadde vært tungt med reise til Polen allerede onsdag, kommenterer Aune.
– Vi får klinke til i første matchen og få et godt utgangspunkt i forhold til returen på bortebane.
FFK kunne møtt Roma (Italia), Metalist Kharkiv (Ukraina), Vaslui (Romania), FC Zestafoni (Georgia)/ Helsingborgs IF (Sverige).
– De lagene vi vet mest om, er Helsingborg og Roma. De andre vet vi ikke så mye om, men vi skal gjøre alt det vi kan med å få sjekket de opp, lover Aune.
Gruppespill i september
Siste runde før gruppespillet går av stabelen 20. og 27. august.
Dersom Fredrikstad klarer å overkomme disse hinderne, venter gruppespillet med første kamp 17. september.
Fredrikstad Fotballklubb
- FFK sliter med å få inn nok penger
- – Burde aldri satset på opprykk
- Festfotball av FFK
- FFK med økonomisk pusterom
- Tok med unggutta til Trøndelag
- Poengdeling i Fredrikstad
- Tamt FFK tapte
- FFK møter Kongsvinger
- FFK ble for sterke for Moss
- Fotballklubber får skatteamnesti
- Sikret tre poeng for Fredrikstad









Stolt over Riises landslags-forslag