21.05.2012

Legger ned i Stavanger

Prinsesse Ragnhild, Color Line  (Foto: Morten Holm/Scanpix)

Color Line legger ned i Stavanger.

Foto: Morten Holm/Scanpix

Det blir slutt på hyggeturer til Danmark for de som reiste fra Stavanger. Nå legger Color Line ned ruten

Prinsesse Ragnhild skal over i ruten mellom Oslo og Danmark. 18 ansatte i Stavanger og 19 ansatte i Bergen blir berørte av nedleggelsen.

Konserndirektør for informasjon og samfunnskontakt Helge Otto Mathisen bekrefter at det snart er slutt for ruten mellom Stavanger og Hirtshals.

- Ja, det er snart slutt. Siste reise med M/S Prinsesse Ragnhild blir nyttårscruiset sier han.

 Dårlig vær og økte avgifter

Vestlandsrutens trafikk utvikling har vært tilfredsstillende for selskapet.  Men lønnsomheten har ikke vært  som forventet. Mye på grunn av økende driftskostnader i form av vesentlig økte bunkerspriser, den nylig innførte NOx-avgiften, og økende grad av driftsforstyrrelser grunnet værforhold som har medført langt flere kanselleringer enn forventet ved oppstartstidspunktet sier Mathisen.

Underskudd i tre år

Det er tre år siden Color Line startet seilingene mellom Bergen/Stavanger/Hirtshals. Ruten har aldri gått med overskudd, selv om pilen stadig har pekt rett vei.

- Vi ser ikke at det er mulig å drive denne linjen lønnsomt sier Mathisen.

18 ansatte i Stavanger blir berørt av nedleggelsen. Color Line er i dialog med de forskjellige fagforeningene for å se hva de kan gjøre for de ansatte som fra nyttår står uten jobb.

 

Siste: NRK Rogaland