Får kritikk for blodoverføring til Jehovas vitne

Helsetilsynet skal vurdere om en lege ved Sørlandet sykehus skal få en advarsel, etter at han ga et Jehovas vitne blod mot hennes vilje.
NRKEn lege ved Sørlandet sykehus Arendal får sterk kritikk fordi han foretok ei blodoverføring på ei kvinne som fikk problemer under en fødsel.
Publisert 16.06.2012 09:02.
- Skriv ut
I august 2010 oppsto det komplikasjoner da kvinna i 30-årene skulle føde sitt andre barn ved Sørlandet sykehus Arendal. Da morkaka skulle frigjøres oppstod det blødninger.
Kvinna er medlem av Jehovas vitner og hadde på forhånd sagt både skriftlig og muntlig at hun ikke ville tillate blodoverføring, skriver Fædrelandsvennen.

Fylkeslege Anne Sofie Syvertsen i Aust-Agder opprettet tilsynssak mot Sørlandet sykehus etter blodoverføringa. Nå får sykehus og legen krass kritikk.
Foto: Benedicte Goa Ludvigsen/NRKLikevel valgte legen å gi kvinna blod, fordi han mente kvinnas liv var i fare.
Det ble opprettet tilsynssak mot legen og sykehuset, og nå konkluderer Fylkesmannen i Aust-Agder med at legen brøt loven mer eller mindre bevisst.
Tar ikke selvkritikk
I tilsvaret til tilsynssaken skriver legen at han vurderte at hans forpliktelse til å redde liv veide tyngre enn å respektere ønsket om å ikke få blodoverføring.
Han viser også til at sykehuset ikke hadde rutiner for denne typen saker og at dette, i tillegg til tidspress, gjør at han står fast på at han handlet riktig.
Sykehuset har i ettertid laget rutiner for hvordan helsepersonell skal opptre i slike situasjoner.
Burde fulgt bedre med
Fylkesmann i Aust-Agder mener legen skulle fulgt nøyere med på om det oppsto komplikasjoner under fødselen, siden man på forhånd visste at kvinna ikke ville motta blod.
Legen kunne i stedet for å gi blod ha operert bort livmora for å berge kvinnas liv, mener Fylkesmannen.
I tilsynssaken skriver de at legens oppfølging og behandling var både mangelfull og uforsvarlig, og et brudd på helsepersonelloven.
Saken er nå oversendt Helsetilsynet, som skal vurdere om legen får en advarsel.
Skulle ikke gitt blod

Fagdirektør Per Engstrand ved sykehuset har beklaget at det ble gitt blod, og har innført nye rutiner.
Foto: Anne Torhild Nilsen/NRKLedelsen ved sykehuset har tidligere sagt at legen ikke skulle gitt blod til kvinna, selv om hun var i en livstruende situasjon.
Sykehuset har beklaget hendelsen, og har i ettertid hatt møte med Jehovas vitner, for å gjennomgå rutinene sammen med dem.
Også Kvalitetsrådet ved sykehuset mener legen burde gitt kvinna bedre oppfølging for å prøve å unngå at det etiske dilemmaet oppsto.
SE VIDEO fra 4. januar 2012: En lege ved Sørlandet sykehus reddet trolig livet til ei fødende kvinne ved å gi henne ei blodoverføring hun hadde sagt hun ikke ville akseptere.
Siste: Sørlandet
Får ikke spillemidler fra Aquarama - Brann på Slettheia
- Vil ha svar fra kommunen
- Skal ro fra Kristiansand til Island
- – 17. mai er bedre enn sydentur
- Se bilder fra 17. mai-feiringen
- 17.mai-feiring på Sørlandet
- 17. mai-feiringen i gang
- 22-åring pågrepet for knivran
- Fortviler over tyveri av veiskilt
- Folkeavstemning om Løddesøl
- Bekymret over høye diabetestall
- Julius-sangen er 30 år
- Vil vurdere barnespinning
- Vurderer å kutte støtten til Kilden
- Bil kjørte inn i et tannlegekontor
- - Vi er redd for liv og helse
- - Håper på en permanent løsning
- Kanadisk stjerne til Palmesus
- Folkemøte i Arendal


















