– Abort på levedyktige fostre skal ikke forekomme

Statsminister Jens Stoltenberg varsler gjennomgang av regelverk og praksis når det gjelder senaborter.
NRKStatsminister Jens Stoltenberg (Ap) slår fast at levedyktige fostre ikke skal aborteres. Han varsler nå en gjennomgang av regelverk og praksis ved norske sykehus.
Publisert 16.05.2012 13:01. Oppdatert 16.05.2012 13:09.
- Skriv ut
– Det er avdekket en praksis som etter alt å dømme ikke har vært i tråd med regelverket, sa Stoltenberg i Stortingets spørretime onsdag.
Han understreket at abort på levedyktige fostre ikke skal forekomme og la til at et eget ekspertutvalg av jurister og leger skal gå igjennom dagens regelverk og praksis.
Abort på friske fostre

Dagrun Eriksen (KrF) tok opp spørsmålet om senaborter i Stortingets spørretime.
Foto: Alley, Ned/NTB scanpixBakgrunnen for Stoltenbergs avklaringer var et spørsmål fra KrFs Dagrun Eriksen. Hun viste til et brev fra jordmødre som forteller om aborter i uke 20-23, på friske fostre som har hatt hjerteslag i inntil 90 minutter etter aborten.
Loven gir adgang til selvbestemt abort i inntil 12. svangerskapsuke. Mellom 12. og 22. uke skal mulige aborter vurderes av en nemnd. Etter 22. uke er det bare i helt spesielle tilfeller at det gis anledning til abort, for eksempel hvis morens eller fosterets liv står i fare.
LES OGSÅ: – Fostrene kjenner ikke smerte
– Trygg behandling
Det er Helsedirektoratet som skal sette ned en uavhengig faglig ekspertgruppe for å se på abortregelverket. Oppdraget kommer fra Helse- og omsorgsdepartementet.
– Det er avgjørende for meg at abortregelverket følges. Kvinnene må gis en god og trygg behandling av sin abortsak, men det må også tas hensyn til fosterets stadig sterkere rettsvern utover i svangerskapet. Loven skal praktiseres slik at levedyktige fostre ikke blir abortert, sier helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen (Ap).
(NTB)Regjeringen Stoltenberg 2009 - 2013
- Giske sjokkert over mobilregning
- SV og Sp stiller tøffere krav
- De rødgrønne skriver sin historie
- – Arbeiderpartiet må være rausere
- Seks ministere i stortingshøring
- Støre tar over helsedepartementet
- Stor økning i statlige stillinger
- Å kaste styrer kan bremse lønnsfest
- Her er Stoltenbergs problem
- Varsler gjennomgang av abortregler
- Gråt og var sint da Erik måtte gå
Innenriks
- Flest vil ha Erna som statsminister
- Venter i månedsvis på kreftsvar
- Utval feller hard dom over politiet
- Reddet baby fra glovarm bil
- Flere innvandrere uttransportert
- Siri Kalvig trekker seg fra styret
- Hundretusener demonstrerer i Brasil
- Unni Steinsmo blir Kings Bay-leder
- Nei til fattigdomsforslag
- Ny rapport kritiserer politiet
- Strøm-Erichsen publiserte nye svar
- - Hjerterått å sende ut Neda

