19.05.2013

Kjent fredsaktivist arrestert: Skulle faste til han døde

Anna Hazare (Foto: Mustafa Quraishi/Ap)

Anna Hazare er en kjent indisk aktivist, som har stor støtte fra det indiske folket. Tirsdag ble han pågrepet.

Foto: Mustafa Quraishi/Ap

Han vil sulte seg ihjel for å få bukt med korrupsjonen i India. I dag ble han arrestert kun timer før sultestreikens oppstart.

Da han sultestreiket sist, spredte nyheten seg i løpet av et døgn. Hele India fikk vite om at den respekterte «Mahatma Gandhi-eleven» ville sulte seg til døde om ikke myndighetene vedtar en lov som tar et endelig oppgjør med korrupsjonen i India.

Tirsdag ble den 74 år gamle fredsaktivisten Anna Hazare pågrepet, sammen med flere av sine tilhengere.

Dette var kun timer før sultestreiken skulle begynne. Det var ventet at flere tusen skulle delta i aksjonen.

Kledd som Gandhi

Anna Hazare og fire andre mennesker ble satt i fengsel, men ingen av dem har blitt siktet. I tillegg er 250–300 andre aktivister pågrepet, men foreløpig ikke arrestert.

74-åringen gikk i tradisjonelle indiske klær, i hvit skjortel og hvit hatt – i samme stil som sitt forbilde Mahatma Gandhi, og vinket til følgerne sine da han ble kjørt vekk i politibil.

De ropte støttende ord til han og hans kamp med å tvinge regjeringen til å vedta en ny anti-korrupsjonslov.

Ga beskjed på YouTube

Hazare blir sett på som en stor utfordring for myndighetene i landet, etter at han flere ganger har klekket ut korrupsjonsavsløringer.

Hazare sendte ut en beskjed på Youtube timer før han ble arrestert.

«Den andre frihetskampen har startet. Dette er en kamp for forandring. Hvis det ikke blir noen forandring, vil det ikke være noen frihet, ikke noe ordentlig demokrati, ikke noen virkelig republikk, ikke noe virkelig folkestyre.»

Siste utenriksnyheter

Nyheter fra verden