Hus knuste til pinneved av tornado

Denne mannen i East Limestone i Alabama fekk eit gledeleg gjensyn med den sakna hunden sin etter tornadoen.
Foto: Gary Cosby Jr/ApMinst åtte menneske er kritisk skadde etter at fleire kraftige tornadoar ramma sørstatane i USA i dag. Fleire hundre hus er knuste til pinneved, og fleire tusen menneske er utan elektrisk straum.
Publisert 02.03.2012 22:06. Oppdatert 02.03.2012 22:25.
- Skriv ut

Øydeleggingane i Huntsville i Alabama er enorme etter tornadoen i dag.
Foto: Eric Schultz/ApMinst tre menneske har mista livet i Jefferson County, da tornadoar trefte den sørlege delen av staten, opplyser myndigheitene i Indiana.
Det er gjort omfattande skade på bygningar, vegar og annan infrastruktur i fleire delstatar, og det er venta at uveret vil halde fram utover dagen og kvelden lokal tid.
Seint fredag kveld norsk tid melder nyheitsbyrået Ap at heile byen Marysville i det sørlege Indiana er fullstendig rasert.
LES OGSÅ: Enorm regning etter katastrofeår
65 tornadoar denne veka
Store område i det sørlege Ohio, Illinois, det sørlege Indiana, det meste av Kentucky, den sentrale delen av Tennessee, det nordaustlege Mississippi, Missouri og det nordvestlege Alabama er hardt ramma.
Det er rapportert om minst 17 tornadoar hittil i dag, og dermed er talet kome opp i 65 i løpet av denne veka. Minst 12 menneske har mist livet i uveret hittil.
Madison County i Alabama er verst ramma i dag. Mange hus er fullstendig øydelagde, kraftmaster og leidningar ligg på bakken og bilar ligg strøydde

Ein tornado i aksjon i Huntsville i Alabama.
Foto: Eric Schultz/Apomkring, blir det rapportert. Svært mange er utan straum, i byen Huntsville i Alabama åleine er minst 17.000 straumlause.
Ein by borte
Fleire tornadoar har etterlet «ekstreme skader» i Henryville-område, ifølgje National Weather Service koordinator, Bill Whitlock.
Ifølgje Clark County Sheriff, Chuck Adams, er den nærliggende byen Marysville, med 1900 innbyggjarar «heilt borte».
Tidlegare enn normalt
Tornadosesongen i går har kome tidlegare enn normalt, truleg på grunn av ein heller mild vinter i dette området. Tornadoane oppstår når kaldfrontar møter varmare luft. Verste tida er normalt frå mars til mai i sørstatane, og lenger nord frå tidleg våren til tidleg sommar
I fjor miste 545 menneske livet i tornadoar i USA, det meste på eitt år sidan rekordåret 1936, og det tredje verste året nokon gong.

Svære lastebilar låg strøydde etter tornadoen i Alabama.
Foto: Eric Schultz/Ap
Dette nabolaget i byen Athens i Alabama vart fullstendig ramponert.
Foto: Gary Cosby Jr/ApKart
Småbyen Marysville i Indiana skal vere fullstendig rasert.
Kilde: Google Maps
Tornadoer i USA
- Mor og baby sugd ut av bilen
- Minst ni omkom i Oklahoma
- – Mange reddet av tornadorom
- – Beskyttet elevene med kroppen min
- Tornadoskader for mange milliarder
- Tidkrevende tornado-opprydning
- Tornadoen kraftigare enn atombombe
- Avslutter søket etter savnede
- Lover gjennomsøking av alle hus
- Obama roste lærerne i Moore
- Slapp så vidt unna tornadoen
USA
- Fotograferte «Det forlatte Amerika»
- Offentliggjør terroravsløringer
- Identifiserer Guantanamo-fanger
- To funnet døde i Colorado-brann
- – USA vil sende våpen til Syria
- Skandaler ryster amerikansk UD
- Her er NSAs nye overvåkningssenter
- Snowden kan få lang straff
- Etterretningskilde avslørt
- Sikter kranfører etter dødskollaps
- Militær sexoppvask i USA
Nyheter fra verden
Arrestert ordførar trekker seg - Våpenlager eksploderte i Russland
- Skolebomber får livsvarig fengsel
- Tyrkia vil regulere sosiale medier
- – Vi blir aldri helt enige om Syria
- Assange ett år i ambassade-asyl
- Snowden ba om hjelp til Island-asyl
- Hemmelige talibanmøter i Norge
- FBI: Avverget 50 terroranslag
- G8-tiltak mot gissel-industri




