19.05.2013

Arizona-drapsmann erklærer skyld

Gabrielle Giffords sendes ut på båre (Foto: James Palka/Ap)

SKUTT I HODET: Her blir Gabrielle Gifford sendt i ambulanse etter å ha blitt skutt på et politisk møte på et kjøpesenter i Tucson, Arizona.

Foto: James Palka/Ap

23-åringen som skjøt kongressmedlem Gabrielle Giffords og drepte seks personer under et politisk møte i Arizona i fjor vil erklære skyld. Han risikerer dødsstraff.

Jared Loughner (23) sier han vil erklære seg skyldig etter de 19 punktene i tiltalebeslutningen, som gjelder skyteepisoden utenfor et kjøpesenter i Tucson i januar i fjor. Det skjedde i et rettsmøte tirsdag.

US-SHOOTINGS-LOUGHNER-PLEA File photo of accused gunman Jared Lee Loughner (Foto: HANDOUT/Reuters)

DRAPSMANN: Jared Loughner skjøt og drepte seks personer på et kjøpesenter i Tucson, Arizaona, i fjor.

Foto: HANDOUT/Reuters

Skytingen skjedde da kongressrepresentanten Gabrielle Giffords holdt tale under et politisk møte. Hun fikk en kule gjennom hodet på kloss hold og ble livstruende skadd, men overlevde.

Blant de drepte var Giffords assistent og en føderal dommer. 13 personer ble i tillegg såret.


Loughner har tidligere blitt fremstilt i retten tiltalt for drapsforsøk på Giffords og to av hennes medarbeidere. Da erklærte han seg ikke skyldig.

Forrige gang 23-åringen møtte i retten ble det også besluttet at han var for psykisk syk til å kunne stilles for retten. Tirsdag bestemte imidlertid tingrettsdommer Larry Burns at Loughner er frisk nok til å stille i en rettssak.

Loughner risikerer at det blir nedlagt påstand om dødsstraff.

Obama Gifford (Foto: POOL/Reuters)

KJEMPET SEG TILBAKE: Demokratene-representanten Giffords klemmer president Barack Obama etter å ha kjempet seg tilbake på beina etter skuddskadene.

Foto: POOL/Reuters
(NTB)
Siste utenriksnyheter

Nyheter fra verden