20.05.2013
24 lukers suksess:

Alle tiders julekalendere

Skomakergata (Foto: Jan Nordby/NRK)

"Jul i Skomakergata", "Portveien 2" og "Vertshus den gyldne hale" er blant julekalenderne nordmenn trykket til sine hjerter. Bli med på kalendermimring i Norgesglassets nye serie.

Du tar noen hyggelige karakter, et passe julete studio og en handling som passer til 24 episoder - og vips, så har du en julekalender. Få ting får oss nordmenn til å mimre så intens som når det kommer til julekalenderne fra barne-tv. Det er medieforsker Karin Hake som er vår guide når vi skal mimre om kalenderne som NRK har vist.

Del 1: Jul i Skomakergata

Norsk serie med Henki Kolstad i hovedrollen som Jens Petrus Andersen. For hver dag før advent forsvinner et par sko fra hyllen hos Jens Petrus, og blir erstattet med et hjerte i vinduet. Men det er et par sko han ikke blir kvitt før på julaften..

Andre karakterer i serien var den unge Jørgen som løper ærend, blomsterhandler Rosengren, Fru Anti Hjul (som ikke liker jul), Fru Enebær og bakermester Snipp med flere. Viktig karakter var også Tøfflus, som var en levende tøffel som bodde hos skomakeren i all hemmelighet.

Serien har blitt sendt sju ganger på NRK etter premieren i 1979.

Jul i Skomakergata (Foto: Paul Owesen/Scanpix)

Jul i Skomakergata med skomaker Jens Petrus Andersen i spissen.

Foto: Paul Owesen/Scanpix