- Vi må ta et kritisk blikk på innvandringsdebatten

Kari Helene Partapuoli ønsker seg et godt debattklima som ikke skaper frykt og fiendebilder.
Foto: Antirasistisk senterVi må våge å sette en grense for de mest ekstreme ytringene som inneholder trusler mot hele folkegrupper, mener Kari Helene Partapuoli, leder for Antirasistisk Senter.
Publisert 20.09.2011 20:02.
- Skriv ut
Ytringsfrihet er avgjørende for et åpent demokrati, men for å sikre reell ytringsfrihet må vi skape gode vilkår for ytringsfriheten. Innvandringsdebatten har i mange år vært preget av frykt og opphetede utspill og mange debattanter på innvandringsfeltet mottar trusler. For å skape et åpnere demokrati må vi derfor ta et kritisk blikk på innvandringsdebatten vår.
En aggressiv enighet
Høyest går bølgene i nettdebattene. Innvandringsdebatten på nett er ofte preget av en lemfeldig omgang med fakta og en aggressiv enighet. I disse foraene utvikles det egne sannheter og nettrasismen florerer. Få innvandrere deltar i debattene og motstemmer blir raskt «angrepet». Selv om mye av det som får bli stående uimotsagt på nett aldri ville sluppet gjennom et redaksjonelt nåløye, har vi sett at nettdebattene i økende grad har fått lov til å prege resten av debatten.
Avisene trykker utdrag fra de uredigerte nettdebattene i papir- og nettutgaver og nettdebattene er en del av avisenes helhetlige tilbud. Etter 22. juli har flere nettsteder laget retningslinjer og regler for debatt. Dette er en sunn utvikling som jeg håper vil skape en nettdebatt som flere ønsker å ta del i.
Paranoide teorier
I de siste årene har innvandringsdebatten handlet mye om muslimer og islam. På flere områder har de paranoide teoriene som ligger bak Eurabia-tankegangen sevet inn i innvandringsdebatten uten at offentligheten har vært klar over at tankegodset hører hjemme i ekstreme miljøer hvor diskusjon har liten plass.
Noen har brukt krigsretorikk hvor norske verdier påstås å være under angrep. Det finnes motstemmer, men de aller fleste har latt være å delta i debatten. Etter 22. juli håper jeg flere tar til motmæle.
Det er ikke et entydig forhold mellom ord og handling og innvandringsdebatten har ikke ansvaret for terroren. Men vi har et ansvar for å skape et godt debattklima som ikke skaper frykt og fiendebilder. Vi må også våge å sette en grense for de mest ekstreme ytringene som inneholder trusler mot hele folkegrupper. Alle troll sprekker nemlig ikke i solen.
Kari Helene Partapuoli er leder for Antirasistisk Senter. Hun er utdannet sosialantropolog og en aktiv samfunnsdebattant.
Seks samfunnsdebattanter om ytringsfriheten etter 22/7
- Raino Sverre Malnes, professor og statsviter:- Ekstreme synspunkter må tolereres
- Heidi Nordby Lunde, blogger: - Må kjempe for friheten
- Per Edgar Kokkvold, generalsekretær i Norsk Presseforbund: - Ikke optimist når det gjelder framtida for ytringsfriheten
- Kari Helene Partapuoli, leder for Antirasistisk Senter: - Må se på innvandringsdebatten
- Jon Wessel-Aas, advokat med spesialkompetanse blant annet innen ytringsfrihet: - Umulig å stanse enhver terrorist
- Arne Jensen, assisterende generalsekretær i Norsk redaktørforening: - Åpenhetsprinsippet må utvides
Terrorangrepet mot Norge 22. juli 2011
- Ingen av Utøya-hjelperne hedret
- Regjeringskvartalet dobbelt så dyrt
- 85.000 til Gizem Dogan-senteret
- Slik vil AUF-erne huske Utøya
- 5000 hilsener lagt ned ved Utvika
- Kallar barnepsykiater inn som vitne
- Flere søsken etterlyser hjelp
- Etterforsker trussel- og hatbrev
- – Tøft å høre hvordan han ble skutt
- Kritikk mot norsk rettspsykiatri
- Han mistet bestevennen 22. juli
15 siste Brennpunkt
- Nasjonalgalleriet til Stortinget
- 40 års kamp ga to rom ekstra
- Et glemt dødsfall
- Ville neppe blitt godkjent i dag
- Propagandakrig etter luftangrepet
- «Kjakan» bekrefter møtet
- Fra ide til fiks ferdig film
- Høydepunkter fra årets sesong
- Prestisjepris til NRK-dokume
- Kvikksølvsaker kan bli godkjent
- Norge er medeier av bosetterbusser
- Gaza-konvoi fikk store konsekvenser
- Konvoisjef ut mot israelske busser
- Skjeletter i skapet
- Strid om eiendomsrett
Høydepunkter fra fjorårets sesong
Få et gjensyn med noen av høydepunktene fra fjorårets Brennpunktsesong.
Legger seg flate etter kritikk fra Helsetilsynet
Pål skal få uføretrygd
Tre uker etter at Pål Løken fortalte sin historie i Brennpunkt er han nå innvilget uføretrygd.
– Jobber fire nattuker i strekk
Østeuropeere jobber opptil fire uker nattarbeid i strekk uten fridager på Westcons verft i Ølen.
Greit for de fleste, men guttene kan få trøbbel
Advarer mot slankedop
Hver fjerde fjernet livmoren
25 prosent av tannlegeassistentene i Brennpunkts undersøkelse har fjernet livmoren.
Hells Angels til kamp mot Bandidos
Interne Hells Angels-dokumenter avslører maktkampen mot de andre kriminelt belastede klubbene.






















