25.05.2013

SKUP-diplom til Brennpunkt

SKUP-diplom 2012 (Foto: Brennpunkt/NRK)

Kjersti Knudssøn, Synnøve Bakke, Christian Kråkenes i Brennpunkt fikk SKUP-diplom.

Foto: Brennpunkt/NRK

Brennpunkt-journalistene Kjersti Knudssøn, Synnøve Bakke og Christian Kråkenes vant SKUP-diplom for "NAV: Diagnose mens du venter" på årets journalist-konferanse i Tønsberg.

Dokumentaren undersøker hvordan NAV bruker leger i saksbehandlingen sin. Undersøkelsene viste at NAV ikke har oversikt over hvilke leger de faktisk bruker, og hvilken kompetanse legene har i forhold til sakene de vurderer.

Oversikten journalistene laget avdekket at NAV ikke har noen nasjonal oversikt over leger de bruker til å skrive spesialisterklæringer, og at noen leger skriver erklæringer nærmest på samlebånd og tjener millioner på oppdragene.

– Vi fikk ideen da vi jobbet med Nav i sikte. Vi ville se nærmere på to leger, men fikk da ideen om å kartlegge alle legene i NAV. forteller Kjersti Knudssøn. I saken kartla de både de ansatte og innleide legene NAV bruker i sine vurderinger av trygdesaker.

– Nå har NAV sagt at de skal slutte å bruke enkeltleger i så omfattende grad, og jobber med å legge om hele legeordningen slik at helseforetakene nå skal overta jobben med å skrive slike erklæringer, sier Knudssøn.

Konsekvenser

Etter dokumentaren vurderer nå Klagenemnda for offentlige anskaffelser, KOFA, om NAV har brutt lov om offentlige anskaffelser ved kjøp av spesialisterklæringer fra leger. Flere jurister mener dessuten at NAVs bruk av leger i trygdesaker kan være ulovlig fordi de ikke legger oppdragene ut på anbud. Dersom legeordningen har vært ulovlig risikerer NAV millionbot. Avgjørelse er ventet til sommeren.

Les også: Gransker legebruk i NAV

NAV er avhengig av spesialisterklæringer når de skal vurdere helseproblemer i forhold til ulike stønadsordninger. I fjor brukte NAV minst 38 millioner kroner på spesialisterklæringer fra leger. NAV sier selv at de vurderte 5 millioner slike erklæringer i 2011.

– Det er veldig viktig å se nærmere på en så stor og mektig etat. NAV er lite transparent, det er lite innsyn, men de har mye makt, så det var viktig å gjøre denne jobben, sier Knudssøn.

Inspirerende

Fra juryens begrunnelse heter det: "Journalistenes arbeid oser av systematikk, grundighet, utholdenhet – og smarte grep. Deres evne til å gå stadig nye veier når andre veier er stengt, er imponerende. De fleste metodene er gode og gamle, men det er kreativiteten og kombinasjonen av metodene som gjør at arbeidet deres utmerker seg."

– SKUP-diplomet gir oss stor inspirasjon til å fortsette som vi gjør, sier Kjersti Knudssøn. – Det viser oss at dette er et arbeid som betyr noe for folk. Vi har fått inn 223 velbegrunnede tips om NAV, og vi har fått masse respons i ettertid, der folk er takknemlig. Det er veldig kjekt.

– Det var en helt ut-av-kroppen-opplevelse å få SKUP-diplom, sier Christian Kråkenes. – Vi har fått så mange hyggelige tilbakemeldinger, og jeg tror diplomet også er en anerkjennelse av hvor viktig saken er, og at vi har satt fokus på noe som betyr noe for mange mennesker.

Kråkenes har vært fotograf og klipper på dokumentaren, men har også vært med som researcher helt fra start: – Det har vært kjekt å jobbe på den måten, og få hånd om stoffet helt fra starten av, og det har vært gøy å være med på prosessen hele veien.

Redaktør Vibeke Haug i Brennpunkt er glad for hederen som følger diplomet: – Det er en viktig anerkjennelse av vårt team som har drevet krevende metodisk arbeid over lang tid, og som igjen leverer en grundig systemkritikk formidlet i et forbilledlig TV-språk. I tillegg er dette en viktig anerkjennelse av Brennpunkts undersøkende dokumentarjournalistikk og metode.

Vinnerteam

I fjor vant Kjersti Knudssøn, Synnøve Bakke og Christian Kråkenes, Gullruten for "Nav i sikte".

Også tidligere har Kjersti Knudssøn og Synnøve Bakke vunnet flere priser for sitt journalistiske arbeid.

I 2008 fikk de SKUP-prisen for "Mitt skip er lastet med..." om selskapet Vest Tanks håndtering av dårlig bensin og giftig avfall i Gulen.

I samarbeid med David Leigh i britiske The Guardian, Meirion Jones og Liz MacKean i BBC Newsnight og Jeroen Trommelen i nederlandske de Volkskrant vant brennpunktjournalistene Daniel Pearl-prisen for utmerket internasjonal undersøkende journalistikk for Trafigura-saken.

I 2005 fikk Knudssøn og Bakke SKUP-prisen for Kvikksølvjentene/Kvikksølvbarna, om tannlegeassistenter som var blitt kvikksølvforgiftet etter å ha jobbet med amalgam.

LÅNEGRUPPE (Foto: Lotte la Cour)

LÅNEGRUPPE: En gruppe kvinner i Bangladesh garanterer for hverandre i en lånegruppe. Nå legger Norad om strategien, og vil ikke bruke norske bistandspenger på nye mikrofinansprosjekter. Foto: Lotte la Cour

Foto: Lotte la Cour

Finansierer ikke nye mikrolånsprosjekter

Mikrolån var et profilert satsningsområde i Norad i mange år. Nå er det brått slutt.