Blant Europas beste nattogturer

En tur med nattog på Nordlandsbanen imponerer og plasseres blant de beste.
Publisert 18.11.2009 10:40.
- Kommentarer
- Skriv ut
Se bilder fra togturen nederst i saken!
Den 10 timers lange togstrekningen fra Trondheim til Bodø er kåret til en av de åtte beste nattogturene i Europa av reisegiganten Lonely Planet.
Lonely Planet baserer sin begrunnelse på to faktorer. For det første synes de reisen på sommeren i midnattsol-land byr på en opplevelse av de sjeldne.
For det andre mener Lonely Planet at norske tog er veldig behagelige og avslappende. Dessuten mener de at nattogturer i Norge er et godt kjøp i et land hvor det meste er dyrt.
– Dette er veldig hyggelig å høre, sier informasjonssjef i NSB, Preben Colstrup, til NRK.no.
For et par år siden pusset NSB opp togene på denne strekningen, og kvittet seg med gamle sovekupéer og satte inn nye.
– Nordlandsbanen er en vakker strekning med mye fint, og etter mitt syn er strekningen fra Mo i Rana og oppover den fineste, fortsetter han.
Colstrup håper kåringen fører til mer internasjonal oppmerksomhet, og at enda flere turister legger feriene sine til Norge.
– Det er jo veldig få tog som krysser polarsirkelen, ler han.
Les også: Her er verdens beste reisemål
Les også: Verste overnatting i Europa
Alpene i månelys
Andre strekninger som figurerer på listen, er togturen fra Paris til Venezia. Her kan passasjerer som ikke får sove, se på pittoreske Alpene badet i månelys.
På listen finner vi også to storbyfavoritter blant nordmenn i én og samme strekning. Togturen mellom Amsterdam og København anbefales på det varmeste, blant annet på grunn av sitt lavpristilbud.
Resten av listen finner du her: Lonely Planet
Blant verdens 25 beste togstrekninger
Tidligere i år ble Flåmsbanen og Bergensbanen kåret til to av de 25 mest spektakulære togstrekningene i verden, av The Society of International Railway Travelers (IRT).
IRT er den internasjonale medlemsorganisasjonen for togentusiaster, som også arrangerer og selger togturer til utvalgte strekninger i alle verdensdeler. Helt siden 1983 har IRT kåret de beste togturene i verden, og publisert resultatet i organisasjonens eget tidsskrift.
IRT mente at Bergensbanen byr på fantastisk natur, og Flåmsbanen ble kåret fordi ”det er hva du ser gjennom vinduet som teller”.
Les også: Verdens beste togturer
Les også: Bondi Beach kåret til verdens beste
Hvilke togturer synes du er de beste? Fortell oss i kommentarfeltet!
Galleri
Les
Lenker
20 Siste FBI
- 2,3 millioner får igjen på skatten
- Nytt bad var fullt av sopp
- Ikke bestemt påsketuren ennå?
- Best lyd fra Ipoden din
- Hamstre salgsvarer - spar penger
- Påskens godtefavoritter
- Vet for lite om skred
- Påskens livredder
- Må lære av Sverige
- Flatskjermer til hytta
- Maks 100 hestekrefter
- Meglere ber takstmenn lyve
- Nettmøte om bolighandel
- Tenkt å selge selv?
- Livsfarlige sommerdekk
- Advarer mot slanketest
- Flytter fotogrenser
- Endrer markedsføringen
- Stordalen beklager øko-løftebrudd
- Beste flatskjerm i blindtest
10 siste fra debattforum
20 Siste FBI
- 2,3 millioner får igjen på skatten
- Nytt bad var fullt av sopp
- Ikke bestemt påsketuren ennå?
- Best lyd fra Ipoden din
- Hamstre salgsvarer - spar penger
- Påskens godtefavoritter
- Vet for lite om skred
- Påskens livredder
- Må lære av Sverige
- Flatskjermer til hytta
- Maks 100 hestekrefter
- Meglere ber takstmenn lyve
- Nettmøte om bolighandel
- Tenkt å selge selv?
- Livsfarlige sommerdekk
- Advarer mot slanketest
- Flytter fotogrenser
- Endrer markedsføringen
- Stordalen beklager øko-løftebrudd
- Beste flatskjerm i blindtest

Nordlandsbanen


