Betenkt over reklamen
Kari Pahle (SV) er ikke fornøyd med plasseringen av reklameplakater i Oslo. (Foto: NRK)SV var med på vedtaket som sikret Oslos bybilde omfattende reklame. I dag er SVs gruppeleder, Kari Pahle, mer betenkt over vedtaket.
For mye reklame? SI DIN MENING!Publisert 17.11.2004 12:35.
- Skriv ut
– I dag er jeg betenkt over omfanget dette har fått. En del reklameplakater er plassert helt på trynet. Men vi gjorde det for å få leskur og offentlige toaletter betalt av selskapene, sier Pahle til FBI.
Sjokkert over Oslo

JCDecaux har i Oslo satt opp 300 leskur og søppelbøtter og åtte toaletter. Clear Channel har plassert ut 1200 sykler og 100 sykkelstativ. Men fremdeles er ikke Oslo fullt utbygd – Oslo vest gjenstår.
Bergen kommune har vært på befaring blant annet i Oslo, og de er fast bestemt på at det ikke må bli som i Oslo.
– Jeg fikk ganske så sjokk i Oslo. Både over antall frittstående reklameskilt, men også slik de var plassert - på tvers, til hinder for byvandrere i Oslo. Det kunne minne om en skiltjungel, vi må ikke havne i samme situasjon. Man må huske på at som kommune har man gode forhandlingskort overfor de som leverer anbud. Vi vil ikke slippe dette fullstendig løst, men behandle det skikkelig og la alle få si sitt. Handikapforbundet må også være med på høringen slik at skiltplasseringen ikke hindrer deres ferdsel. Og husk at Bergen er en historisk by, vi kan ikke ha offentlige toaletter på Bryggen, sier byråd for byutvikling, Lisbeth Iversen.




