Tårevått gjensyn i Baku

Toojis mor og hennes søster omfavner hverandre på et hotell i byen.
Foto: Tore Meek/NTB scanpixI skyggen av Eurovision i Baku fikk moren til Tooji sjansen hun har ventet på i 13 år.
Publisert 23.05.2012 16:41.
- Skriv ut
– Jeg hentet søsteren min på flyplassen i natt da hun kom fra Iran. Jeg hadde hjertet i halsen og var skjelven før hun landet. I natt har vi knapt sovet. Vi har ligget i samme seng og pratet hele natta, smiler Lily Bandehy til NTB.
I det svake lyset bak noen gardiner på et hotell i Baku sitter de to søstrene og ler. De har ikke sett hverandre siden Tooji, Norges Eurovision-håp, var en liten gutt. Nå skal de tilbringe fem dager sammen i Baku.
Kvinnen med slør vil verken la seg intervju eller være med på bilde. Hun bor fremdeles i landet som Toojis mor måtte flykte fra for 24 år siden.
– Jeg var så nervøs for at hun ikke skulle komme. Turen hit tok over 26 timer fordi flyet var forsinket, sier moren som gir sønnen æren for det lykkelig gjensynet.
– Søsteren min hadde ikke vært her uten Tooji. Det er hans fortjeneste, sier hun.
Tooji: – Har allerede vunnet

Tooji satser alt på å gjøre familien stolt under ESC.
Foto: Meek, Tore/NTB scanpixOgså Tooji selv fikk møte sin tante som han ikke har sett på svært mange år.
– Det var veldig emosjonelt, og bare jeg tenker på det nå begynner jeg å gråte. Å få møte tanta mi er faktisk den største seieren for meg, så jeg føler at jeg har vunnet allerede, sier han til NTB.
Nå får skal moren og tanten sammen følge semifinalen torsdag og finalen lørdag, dersom Tooji kvalifiserer seg.
– Han kommer til å vinne. Det er jeg helt sikker på, sier Bandehy til NTB.
– Jeg skal gjøre tanta mi stolt, sier Tooji.
- Les også: Iran langar ut mot ESC
- Les også: – Eurovision? Jeg hater det!
Sønnen også engasjert
Lily Bandehy kom som politisk flyktning til Norge i 1988. Siden har hun markert seg som forfatter og samfunnsdebattant. Nylig ga hun ut boken «En slette av valmuer» som tar for seg kvinners situasjon i Iran.
Også Tooji har vist engasjement. Under en pressekonferanse i Baku ga han klart uttrykk for sin mening om regimet i Iran.
– Jeg frarådet ham å gjøre det. Nå har han brent alle bruer. Han kan ikke dra tilbake til Iran. Han vil bli fengslet, mener moren.
Nærmest samtidig som Toojis iranske tante landet i Baku ble det klart at Iran henter hjem sin ambassadør i Aserbajdsjan i protest mot Eurovision Song Contest.
Ifølge iranske myndigheter undergraver Aserbajdsjan islamske verdier ved å gjennomføre sangkonkurransen.
(NTB)Siste: Melodi Grand Prix
Danmark vant Eurovision-finalen - - Vi kan ikke være redde for seier
- – Det står mellom Norge og Danmark
- Finaleklar i lårkort krystall-kjole
- Tipp topp tre
- Olav viser frem kommentatorboksen
- – Et fantastisk kick!
- Norske fans er sikre på seier
- Opplever stor pågang etter ESC
- Her er kveldens særeste bidrag
- Andre semifinale i Eurovision Song Contest 2013
- Slik stemmer du i kveld
- Lader opp til i kveld med yoga
- Reiser til Malmø med flagg og kofte
- – Berger har gode vinnersjanser
- Russland i norsk design
- Danmark gikk videre til ESC-finalen
- Skader preger ESC-deltagerne
- Norge med minst hitpotensial
- Emil og Didrik diskuterer sendingen
- Danskene planlegger 2014-finale
- – Elsker galskapen i Eurovision
- Tidenes nordiske Eurovision-år?
- Finland kliner til i Eurovision
- Kjempen Igor deltar for Ukraina
- – Deilig å komme i gang
- Ingen MGP-delfinaler neste år
- Stjernesamarbeid om ESC-musikken
- Populært å synge på morsmål
- – Norge kommer på andreplass
Disse konkurrerer vi mot i Malmø
Se hvilke artister og land som deltar i Eurovision Song Contest 2013.
Melodi Grand Prix-kalenderen
- Ingen kommende hendelser.

















