Vis klipp1:37

Fjernsynsmottakeren 1950

Omhandler dato: 1950-10-01

Her en demonstrasjon av en fjernsynsmottaker fra 1950, den gang da fjernsynet fremdeles var en framtidsdrøm.

Vis klipp8:30

Fjernsynets tekniske prøvesending 1954

Omhandler dato: 1954-01-12

- Fjernsynet er det fineste tekniske instrument menneskene har skapt, sier kringkastingssjef Kaare Fostervoll i denne reportasjen. Her ser du utdrag fra NRKs første tekniske prøvesending for fjernsyn 12. januar 1954.

Vis klipp1:26

Fjernsynets første prøvesending 1954

Omhandler dato: 1954-01-00

De første prøvesendingene for fjernsyn starter 12. januar 1954. Aftenposten har satt opp en fjernsynsmottaker på Egertorvet i Oslo, og flere tusen mennesker har samlet seg for å for å se de første bildene. Spenningen er til å ta og føle på.

Vis klipp2:37

Tromsø får fjernsyn 1966

Omhandler dato: 1966-11-15

Året er 1966 og det er TV-feber i Tromsø. Hva slags gleder er det tromsøværingene håper at fjernsynsapparatet vil gi dem?

Vis klipp7:07

Kreativ markedsføring

Omhandler dato: 2010-04-28

Er all PR god PR? Er en misfornøyd kunde en god kunde?

Elektronikkjedene er ofte kreative i sine markedsføringskampanjer. Noen ganger kan de kanskje bli litt for kreative?

Vis klipp1:36

Lære naturfag på nett

Omhandler dato: 2009

Her ser du en skoleklasse som jobber med naturfag uten lærebok. I dag (i 2010) kommer stadig flere elektroniske lærebøker og læremidler på markedet.

PCen er i ferd med å bli et vanlig arbeidsverktøy for elever på alle klassetrinn. Det skaper offentlig debatt, slik andre teknologiske nyheter har gjort før. For eksempel var mange skeptiske til TV da det kom.

Vis klipp1:20

Dagsrevyen-tabbe

Omhandler dato: 2008-09-12

En kveld blir Dagsrevy-programleder Ingvild Bryn sminket i studio, og sendingen går på lufta uten at hun er klar over det.

Her gjør humorprogrammet Nytt på Nytt narr av denne tabben.

Vis klipp1:59

Brødrene Dal i ''Halvsju''

Omhandler dato: 1979

Komikertrioen KLM (Kirkvaag-Lystad-Mjøen) er kjent for en rekke humorprogrammer i NRK. De skrev og spilte brødrene Gaus, Roms og Brumund Dal i fire humorserier om Brødrene Dal.

Seriene består av tilsammen 48 episoder, og ble første gang sendt i ungdomsprogrammene ''Halvsju'' og ''Midt i Smørøyet''.

Vis klipp2:12

Slankebukse

Omhandler dato: 1972-07-03

''Med slankebukse kan du kvitte deg med hemmende og skjemmende centimetere rundt hofter, mage og liv'', sier reklameannonsene i 1972.

Her demonstrerer Ingrid Espelid vidunderbuksen.

Vis klipp4:24

Lekestue med Geir og Vibeke

Omhandler dato: 1970

Barn som vokste opp på 70-tallet fikk et godt forhold til Vibeke Sæther og Geir Børresen gjennom den populære Barne-tv-serien ''Lekestue''.

På denne tiden var det pedagogiske overordnet i Barne-tv, og barna skulle inspireres til å leke og lære. I nesten 10 år gikk serien på tv-skjermen.

Her får du se utdrag fra serien.

Vis klipp5:10

Barne-tv i farger

Omhandler dato: 1970

Her er noen høydepunkter fra NRK Barne-tv de første årene etter at Norge begynte med TV-sendinger i farge i 1972.

Vis klipp2:55

Barne-tv med Vibeke Sæther

Omhandler dato: 1970

De fleste barn som vokste opp på 70- og 80-tallet kjenner godt til Vibeke Sæther. Hun startet sin karriere i NRK barne-tv i 1969, og var en sentral programleder i 20 år. I disse årene ledet hun mange forskjellige barneprogram, men huskes kanskje best som programleder i Lekestue, 1970-tallets store satsing innen Barne-tv.

Her et gjensyn med flere av hennes program i NRK barne-tv.

Vis klipp2:03

Pantomime med Vibeke Sæther

Omhandler dato: 1973

''Pusling'' heter et program som gikk i Barne-tv i 1973. Programmet var meget pedagogisk, og ved hjelp av pantomime, eller stumt teater, lærte barna blant annet om firkanter og rundinger.

Vibeke Sæther, som hadde hovedrollen i dette programmet, klarte å skremme vettet av mange smårollinger som satt klistret til tv-skjermen.

Her et lite gjensyn.

Vis klipp19:54

Barne-tvs historie i NRK

Omhandler dato: 1960

NRKs tv-sendinger for de minste startet høsten 1960 og ble sendt én gang i uken. Sendetiden var klokken 18.00, et tidspunkt som ikke er blitt forandret siden.

Barne-tv på denne tiden hadde som mål å gi barna opplysning, opplevelse og oppdragelse på forskjellige måter.

Her får du historien om Barne-tv fra 1960 og frem til i dag.

Vis klipp3:24

Barne-tv i svart-hvitt

Omhandler dato: 1960

Fra 1960 til 1972 var det ikke mulig å se på TV i farger. Her noen høydepunkter fra Barne-tv i svart-hvitt.

Vis klipp8:29

Virkemidler i dokumentarsjangeren

Omhandler dato: 2004-04-28

''Show, don't tell'' er det noe som heter på journalistspråk. I dette programmet drøftes dokumentarsjangeren, og noen kritikere ønsker mer ''edruelige'' historier der det er brukt lite virkemidler.

Opphavsrett NRK © 2009–2013 NRK | Nettsjef: Sindre Østgård | Ansvarlig redaktør: Thor Gjermund Eriksen