Barne- og ungdoms-TV
Omhandler dato: 1978-04-02
Her møter du Trond-Viggo Torgersen i Barne-TV-programmet ''Mens vi går og legger oss'' fra 1978. Sammen med ''Flode'' lærte han en hel generasjon norske barn å pusse tennene.
Omhandler dato: 1979
''Halvsju'' var NRKs første store tv-satsing på program for barn og ungdom mellom 10 og 14 år. Programmet gikk hver lørdag kveld i åra fra 1979 til 1986, og ble svært populært.
Trond-Viggo Torgersen (f.1952) og Karin Julsrud var de første programlederne i Halvsju, og i et av de tidligste programmene er temaet TV-produksjon.
Trond- Viggo Torgersen er i dag kjent som programleder, komiker og lege. Også i Halvsju vekslet han mellom å fungere som studiovert, spille i sketsjer og synge egne pop-sanger.
Omhandler dato: 2002-02-24
Gutta bak sangen ''Paybacktime'' ville gjerne bli husket som lave, smarte og kule! De skrev sangen sammen, og var sterkt inspirert av rapperne i gruppa Klovner i kamp.
I 2002 arrangerte NRK sitt første MGPjr, en musikkonkurranse for barn og unge. ''Paybacktime'' var en av tre sanger som gikk videre til den nordiske finalen i København.
Omhandler dato: 2005-05-28
''Sommer og skolefri'' handler om å ha sommerferie, og hvor deilig det er å slippe å tenke på skolen og den lange, kalde vinteren.
I 2005 vant ni år gamle Malin den norske MGPjr-finalen i Oslo Spektrum, og representerte senere Norge i den europeiske finalen i Belgia, der hun ble nummer tre.
Omhandler dato: 2008-09-05
''Oro jaska, beana'' betyr ''Ti stille, hund'', og sangen handler om hunden Camilla som elsker sild og tortilla, og spiser så mye at den til slutt blir syk.
''Oro jaska, beana'' vant både den norske og den nordiske MGPjr i 2008, og ble også en ganske stor hit på norske radiostasjoner.
Omhandler dato: 2007-06-02
Trønderen Celine var 11 år gammel da hun var med i MGPjr i 2007. Sangen ''Bæstevænna'' var hennes tredje forsøk på å komme med i konkurransen, og endelig lyktes hun.
''Bæstevænna'' gikk helt til topps i den nordiske finalen i Spektrum senere det året.
Omhandler dato: 1991-02-01
1. februar 1991 hadde NRK premiere på ''Nettopp'' - barnas egen dagsrevy. Den første sendingen var preget av Kong Olavs begravelse og Golfkrigen i Irak.
''Nettopp'' var en ukentlig nyhetssending med voksne programledere og barn som reportere, og målgruppa var barn og unge mellom ti og fjorten år.
Programposten ble tatt av lufta etter ett år.
Omhandler dato: 1979
Komikertrioen KLM (Kirkvaag-Lystad-Mjøen) er kjent for en rekke humorprogrammer i NRK. De skrev og spilte brødrene Gaus, Roms og Brumund Dal i fire humorserier om Brødrene Dal.
Seriene består av tilsammen 48 episoder, og ble første gang sendt i ungdomsprogrammene ''Halvsju'' og ''Midt i Smørøyet''.
Omhandler dato: 1970
De fleste barn som vokste opp på 70- og 80-tallet kjenner godt til Vibeke Sæther. Hun startet sin karriere i NRK barne-tv i 1969, og var en sentral programleder i 20 år. I disse årene ledet hun mange forskjellige barneprogram, men huskes kanskje best som programleder i Lekestue, 1970-tallets store satsing innen Barne-tv.
Her et gjensyn med flere av hennes program i NRK barne-tv.
Omhandler dato: 1970
Her er noen høydepunkter fra NRK Barne-tv de første årene etter at Norge begynte med TV-sendinger i farge i 1972.
Omhandler dato: 1970
Barn som vokste opp på 70-tallet fikk et godt forhold til Vibeke Sæther og Geir Børresen gjennom den populære Barne-tv-serien ''Lekestue''.
På denne tiden var det pedagogiske overordnet i Barne-tv, og barna skulle inspireres til å leke og lære. I nesten 10 år gikk serien på tv-skjermen.
Her får du se utdrag fra serien.
Omhandler dato: 1973
''Pusling'' heter et program som gikk i Barne-tv i 1973. Programmet var meget pedagogisk, og ved hjelp av pantomime, eller stumt teater, lærte barna blant annet om firkanter og rundinger.
Vibeke Sæther, som hadde hovedrollen i dette programmet, klarte å skremme vettet av mange smårollinger som satt klistret til tv-skjermen.
Her et lite gjensyn.
Omhandler dato: 1960
Fra 1960 til 1972 var det ikke mulig å se på TV i farger. Her noen høydepunkter fra Barne-tv i svart-hvitt.
Omhandler dato: 1960
NRKs tv-sendinger for de minste startet høsten 1960 og ble sendt én gang i uken. Sendetiden var klokken 18.00, et tidspunkt som ikke er blitt forandret siden.
Barne-tv på denne tiden hadde som mål å gi barna opplysning, opplevelse og oppdragelse på forskjellige måter.
Her får du historien om Barne-tv fra 1960 og frem til i dag.
Omhandler dato: 1979-1986
Mange talenter ble oppdaget gjennom NRKs populære barne-og ungdomsserier i perioden 1970-1990.
Her møter du for eksempel Bertine Zetlitz som senere har gjort karriere som sanger. Også Robert Stoltenberg, en av de mest etablerte komikerne i landet, startet TV-karrieren i barne-og ungdomsavdelingen i NRK.
Omhandler dato: 1989
Programmet ''Midt i Smørøyet'' fikk besøk av mange store artister, bl.a Tina Turner og Paul McCartney.
her kan du se Tina Turner synge og fortelle om sitt første kyss.
Opphavsrett NRK © 2009–2013 NRK | Nettsjef: Sindre Østgård | Ansvarlig redaktør: Thor Gjermund Eriksen