"Lofotfisket" inngår i emnet

Artikler om "Lofotfisket"

Vis klipp9:00

Lofotfiske på Røst

Omhandler dato: 2010-04-29

Hvert år strømmer fiskebåter til Lofoten for å ta del i det tradisjonsrike skreifisket. På Røst dobles folketallet i noen hektiske uker, og alle - store som små - er i sving for å ta unna jobben.

Vis klipp15:00

Lofotfiske på nært hold

Omhandler dato: 2011-03-24

Hvordan er det å legge ut på storhavet etter fisk? Lofotfisket 2011 er i gang, og en NRK-reporter er med når mannskapet prøver fiskelykken i den vakre og ville nordnorske naturen.

Lofotfisket betegnes som verdens rikeste torskefiske. Sesongen begynner i januar og varer til ut i april.

Tradisjonen er flere tusen år gammel, og har betydd mye for Lofoten og resten av landet, både som matforsyning og økonomisk.

Lofotfisket har forandret seg med den teknologiske og økonomiske utviklingen, og tall fra 2010 sier at det årlig fanges rundt 40 millioner kilo skrei. Store deler av dette tørkes og eksporteres til utlandet.

Vis klipp4:19

Lofotoppsynets oppgaver

Omhandler dato: 1990

Under lofotfisket opprettholdes lov og orden av et eget oppsyn og av fartøyer som patruljerer på fiskefeltene. Hva er lofotoppsynets oppgaver? Hør oppsynsbetjent Karl Bendiksen fortelle.

Vis klipp4:09

Organiseringen av Lofotfisket

Omhandler dato: 1990

Hundrevis av båter deltar årlig på lofotfisket. Hvilke regler gjelder for de som deltar på lofotfisket? Og hva er en grensesniker?

Vis klipp3:57

Snurpenota

Omhandler dato: 1951-04-01

Mens de vanlige fiskeredskapene under dagens lofotfiske er garn, line og jukse, var snurpenota revolusjonerende på 1950-tallet. Her fra lofotfisket i 1951.

Vis klipp2.38

Skreiens vandring

Omhandler dato: 2006-04-01

Hvert år kommer skreien fra Barentshavet tilbake til Lofoten. Dette er en lang og gåtefull reise. Hvordan finner den veien?

Vis klipp1.49

Gyting

Omhandler dato: 2006-04-01

Hvert år kommer skreien fra Barentshavet tilbake til Lofoten. Hvorfor gjør den det? Og hva skjer når fisk gyter, eller parrer seg?

Vis klipp1.55

Boknafisk

Omhandler dato: 1991

Hva er boknafisk, og hvordan tilbereder man denne fisken? Her får du en innføring.

Vis klipp0:55

Lofotfiske i grov sjø

Omhandler dato: 1974

Lofotfisket er alt annet enn godvær og stille. På kort tid kan det blåse opp.

Her fra lofotfisket i 1974.

Vis klipp3:33

Torskens følelsesliv

Omhandler dato: 2004-04-01

Hvorfor lager torsken lyd når den gyter? Og hvordan foregår gyteprosessen? I dette innslaget skal det handle om torskens følelsesliv.

Vis klipp3:43

Sprøstekte torsketunger

Omhandler dato: 1991

I dette innslaget får du se hvordan torsketunger kan ende opp som et ordentlig delikatessemåltid.

Vis klipp9:17

Koketorsk

Omhandler dato: 1968

- Vi skal heller la gjestene vente på fisken enn omvendt, sier Ingrid Espelid Hovig i dette innslaget. Her gir hun deg en innføring i hvordan du kan koke torsken i gryte og i langpanne.

Vis klipp3:27

Hvordan finne fisken?

Omhandler dato: 02.04.2006

Hvordan finner fiskerne frem til all fisken i havet? Svaret får du av lofotfisker Martin Solhaug.

Vis klipp3:06

Telling av lofotskrei

Omhandler dato: 2008-04-22

Hele året rundt reiser havforskerne ut på spesialutstyrte båter for å telle de ulike fiskeslagene. Deres undersøkelser danner grunnlag for å bestemme fiskekvoter, altså hvor mye fisk det er bærekraftig å fange.

De viktigste gytefeltene for lofotskrei ligger på nordsiden av Vestfjorden, fra Lødingen til Røst. Inntil 1940 var lofotfisket hovedinntektskilden for et flertall av fiskerne i Nord-Norge.

Ved årtusenskiftet ble det tatt 30.000 tonn torsk. I 1947 var fangsten rekordhøy med 146.000 tonn. Skrei er ung torsk, men i motsetning til den stasjonære kysttorsken, er skreien en vandrer.

Når den er gytemoden i november/desember, legger den i vei fra sine beiteområder i Barentshavet, mot Lofoten, hvor den gyter i løpet av februar - april.

Yngelen driver tilbake til det arktiske havet, der den vokser opp, og når skreien er 3 ¿ 4 år gammel, drar den til Norskekysten, som foreldrene i sin tid gjorde. Skrei kan bli opptil 20 år gammel,og innpå 2 meter lang.

Vis klipp1.10

Stemningsbilder fra lofotfisket 1926

Omhandler dato: 1926

Lofotfisket starter hvert år i januar og varer ut april, og er det viktigste sesongfiske i Norge. Man regner at Lofotfisket tok av for fullt rundt 1100-tallet, men dette er ikke sikkert. Det kan også ha vært tidligere.

Her noen stemningsbilder fra lofotfisket i 1926.

Vis klipp6:09

Torskens sanseorgan

Omhandler dato: 2004-04-06

Hvor på torsken er lukteorganet? Og kan torsken høre? I dette innslaget skal vi se nærmere på torsken og alle hemmelighetene som denne fisken skjuler. Bli med på Lofotfiske i strålende vårvær!

Opphavsrett NRK © 2009–2013 NRK | Nettsjef: Sindre Østgård | Ansvarlig redaktør: Thor Gjermund Eriksen