I Brussel blir del to av FNs klimarapport lagt fram. FN…
Den internasjonale FN-dagen er 24. oktober og blir mark…
I Petter Schjervens video ''Alt om krig på 5 minutter''…
Etter at Gro Harlem Brundtland forlot norsk politikk et…
Etter at FN den 17. mars 2011 besluttet å gripe inn mil…
Sendt: 22. nov 2007
Den berømte britiske naturforskeren og miljøaktivisten James Lovelock (1919-) er pessimist. Han tror jorda kommer til å være en eneste stor ørken om bare 33 år, og viser til at FNs klimapanel (IPCC) spår det samme.
I vår tid blir kloden varmere. Et flertall av forskere mener at klimaendringene er menneskeskapte. De skyldes utslipp av klimagass, CO2, når vi forbrenner energi, spesielt fra kull, olje og bensin.
Når jorda varmes opp, får vi flere naturkatastrofer, for eksempel flom. Noen undersøkelser tyder også på at isen ved Nordpolen og Sørpolen smelter raskere enn forventet.
Mange mener at verdens politikere og FNs klimapanel ikke tar seriøst nok på problemet.
I innslaget sier leder for FNs klimapanel, Rajendra Pachauri, at deres rapporter bør være enstemmige for å bli effektive råd til verdens stater.
Men James Lovelock frykter at FNs klimapanel bøyer seg for politisk press, i stedet for å legge fram den vitenskapelige sannheten. Dermed virker klimatrusselen mindre farlig enn den er.
Klipp og lim denne koden for å lage referanse til dette klippet i din blogg eller nettside. Koden kan også limes inn i systemer som Fronter, It's Learning og PedIT.
Embed koden fungerer tilsvarende som HTML referanse, men lar deg spille av klippet direkte uten å måtte klikke deg til NRK Skole.
Opphavsrett NRK © 2009–2013 NRK | Nettsjef: Sindre Østgård | Ansvarlig redaktør: Thor Gjermund Eriksen