"Halldis Moren Vesaas" hører til emnene

"Halldis Moren Vesaas" er relatert til programmene

Vis klipp4:27

Om dikteren Tarjei Vesaas

Omhandler dato: 1966

Ein statue av diktaren Tarjei Vesaas blir avduka på Åmot i Vinje 17. mai 1986.

Vi får høyre litt om diktaren, og i eit opptak gjort før Tarjei Vesaas døydde, fortel han sjølv litt om det å vere diktar.

Enka hans, forfattaren Halldis Moren Vesaas, fortel om mannen sin.

Vis klipp7:02

Diktanalyse - No plantar kvinna

Omhandler dato: 1947

Analyse av diktet No plantar kvinna av Halldis Moren Vesaas (1907-1995).

Det er noen faste punkter som skal være med i en dikttolkning, og vi får en gjennomgang av disse her. Kjennskap til vanlige grep og virkemidler er en forutsetning for å få til en god analyse.

Diktet er skrevet like etter 2. verdenskrig, og i dette ligger det en pekepinn om hvordan diktet kan tolkes.

Vis klipp1:37

Diktarparet Vesaas

Omhandler dato: 1957

To av dei mest sentrale norske diktarane på 1900-talet er ekteparet Tarjei Vesaas og Halldis Moren Vesaas. Han skreiv mest romanar, og fleire av dei, som Is-slottet og Fuglane har blitt film og skodespel.

Halldis Moren Vesaas var lyrikar. Den mest kjende samlingen er kanskje Ord over grind. Men ho har også eit sterkt ry som gjendiktar og omsetjar, og var ein aktiv kulturarbeidar gjennom eit langt liv.

Vis klipp7:12

Jan Erik Vold - Profil og Vinduet

Omhandler dato: 1989

I studietiden var Jan Erik Vold, sammen med blant andre Georg Johannesen, Tor Obrestad og Einar Økland, med i kretsen som gav ut studentbladet Profil.

Siden ble Vold medredaktør for tidsskiftet Vinduet, mens han stadig sendte tekster til forskjellige aviser. Men tekstene ble som oftest refusert. Noen av hans mest kjente dikt ble først avvist av norske aviser.

Debutsamlingen skrev han ferdig mens han var hos Tarjei og Haldis Moren Vesaas i Vinje, og Tarjeis anerkjennelse av diktene betød mye for Vold.

Vis klipp5:04

Halldis Moren Vesaas om Molière

Omhandler dato: 1650

Halldis Moren Vesaas har omsett boka Lærde damer, og fortel om forfattaren, Jean-Baptiste Poquelin, betre kjend som Molière ( 1622-1673 ).

Molière reknast som ein av verdas største komedieforfattarar. Han skreiv mykje for scenen, og var også skodespelar.

Vis klipp1:51

Om folk som oversetter bøker

Omhandler dato: 1984

Halldis Moren Vesaas ( 1907-1995 ) og Carsten Middelthon oversetter mange bøker. Her blir de spurt om hvor mye oppmerksomhet de mener en oversetter bør få.

Ett av svarene er at oversettere ofte blir glemt i den store sammenhengen, med mindre de gjør en grov feil.

Vis klipp8:15

Heime hos Tarjei Vesaas

Omhandler dato: 1968-09-01

Besøk heime hos ekteparet Vesaas i Vinje. Herr og fru Vinje sit ute saman med dikterkollegaene og les aviser og brev. Tarjei Vesaas les frå sin siste bok, Båten om kvelden, og snakkar om den sjølvutleverande boka.

Han beskriv korleis han vil gøyme seg, samstundes som han vil fortelje korleis han har det. Vesaas understrekar at han meiner det skal vere ein skilnad på poesi og prosa, sjølv om han i denne boka har blanda ved enkelte anledningar.

Det har vore ein vanskeleg bok å skrive for Vesaas, og han antydar at det kan vere den siste boka hans.

Vis klipp2:20

Vesaas og bøkene

Forfattarparet Tarjei og Halldis Moren Vesaas fortel om interessa for litteratur i oppvekståra, og om samtidas oppfatning av boklesarar og forfattarar.

Opphavsrett NRK © 2009–2013 NRK | Nettsjef: Sindre Østgård | Ansvarlig redaktør: Thor Gjermund Eriksen