SE OGSÅ: |
|
 |
ALT OM: |
|
av
Ulrik Rongved Amundsen og
Geir Evensen (foto)
Se bildene: Nordiske finalister på vikingfest
Rocket Norden
Da de nordiske Eurosong-artistene var samlet til felles fest i Kiev kvelden 17. mai, var det Wig Wam som - i anledning nasjonaldagen - fikk sparke i gang festlighetene. Og det entusiastiske publikummet, bestående av Norges og de andre nordiske landenes tilreisende fans, ga et godt håp om at poenghøsten fra våre naboland kan gå Wig Wams vei i år.
 |
Tar imot invitasjonen: Jacob Sveistrup stiller mer enn gjerne opp med noen klassiske kjærlighetsballader i Glams bryllup |
Etter konserten understreket Glam, Wig Wams vokalist, imidlertid at det ikke bare er i Norden at Wig Wam har sin appell.
- Vi hadde konsert på en ukrainsk klubb for noen dager siden, sier han, og der var det også en helt fantastisk stemning.
På tross av deres noe mindre rocka bidrag, har Glam også rosende ord om sine nordiske kolleger.
- Selma er jo suveren, sier han om årets islandske artist. Og danske Jacob Sveistrup har en fenomenal stemme - han skulle jeg gjerne hatt som sanger i bryllupet mitt.
Imponerte kolleger
Sveistrup selv er ikke sen om å ta imot invitasjonen.
- Skal han gifte seg? Det er bare å ringe, sier Sveistrup. Jeg stiller når som helst!
For danskenes deltager i konkurransen er dyktig imponert over Wig Wams sceneopptreden.
- Det er bare for fint, oppsummerer han på klingende dansk.
 |
Wig Wams favoritt: Islandske Selma er Wig Wams favoritt blant de nordiske bidragene - og hun gjengjelder mer enn gjerne komplimentet |
Og også islandske Selma istemmer i rosen av Wig Wam.
- De rocker, sier hun bestemt. Om ikke jeg selv vinner, håper jeg på Wig Wam!
Norges andre håp
Mens selvsikkerheten brer seg i den norske leiren, smitter tydeligvis noe av den over på Finlands artist, Geir Rønning. Rønning er opprinnelig fra Ålesund, og har naturlig nok brukt mye av årets 17. mai sammen med den norske delegasjonen.
- Ja, jeg er veldig selvsikker, erklærer han etter å ha spilt for det nordiske publikummet i Kiev. Jeg har ingenting å skamme meg over, og håper på full pott i konkurransen.
- Jeg mener jeg har en god sjanse, selv om ting også kan gå Wig Wams vei. Om det er året for uptempo-låter har de best sjanser, om det er året for ballader kan det gå min vei.
Sistemann ut på den nordiske konsertkvelden var svenskenes Martin Stenmarck, som imidlertid fikk store problemer med gjennomføringen da CDen han sang til begynte å hakke.
- Vi hadde jo litt problemer i kveld, kommenterer han etterpå, men det gikk jo bra allikevel.
Mer interessert er han etter dette imidlertid i å snakke om Wig Wam, som også han har stor tro på.
- Wig Wam kommer til finalen, sier han, det er jeg helt sikker på.
Svenskene spiller som artist nummer 14 i finalen, og plass nummer 13 er foreløpig åpen for en av semifinalistene, som skal stemmes videre torsdag kveld. Men utsiktene til å gå på scenen etter Wig Wams rockeshow skremmer ikke Stenmarck.
- Jeg elsker en "hard act to follow", sier han.