Hopp til innhold

Mistenker én annen norsk syklist i dopingsaken

Steffen Kjærgaard er anmeldt til domsutvalget i Norges Idrettsforbund. I tillegg mistenker sykkelforbundet ytterligere én norsk syklist for å være tilknyttet dopingsaken.

Kjærgaard

Steffen Kjærgaard innrømmet dopingfortiden på en pressekonferanse 23. oktober.

Foto: Aas, Erlend / NTB scanpix

Torsdag kveld bestemte Norges Cykleforbund (NCF) at de vil anmelde sportssjef Steffen Kjærgaard til Norges Idrettsforbunds domsutvalg for sin dopingfortid.

Avgjørelsen falt etter at representanter fra forbundet har vært i samtaler med både Kjærgaard og Svein Gaute Hølestøl, som har innrømmet å ha visst om Kjærgaards dopingfortid.

I samtalene kom det frem informasjon og navn som nå er sendt til Antidoping Norge.

– Vi har bedt Antidoping Norge om å se nærmere på saken. De har legitimitet til å undersøke saken nærmere, det har ikke vi, sa sykkelpresident Harald Tiedemann Hansen, som ikke ville kommentere informasjonen i detalj.

– Det handler om hvem som hadde kontakt med hvem da dopingen foregikk, sa sykkelpresidenten.

– Vil det vise seg at flere nordmenn er involvert?

– Det kan være, svarte Hansen.

Bekrefter at én person er mistenkt

Etter pressekonferansen bekreftet Hansen overfor NRK at de vil gjennomføre grundigere undersøkelser rundt én spesifikk norsk syklist.

– Det dreier seg om en annen norsk syklist, sier Hansen.

– Hvor høyt nivå har denne syklisten vært på?

– Jeg vil ikke si høyt internasjonalt nivå, men han har vært en del av det norske sykkelmiljøet, sier Hansen, som ikke ønsker å utdype ytterligere.

– For alt vi vet er ikke dette noen dopingsak i det hele tatt, men vi synes at den informasjonen vi har fått er såpass interessant at vi ønsker å se nærmere på det, sier Hansen.

– Skadet omdømme vårt

Anmeldelsen av Kjærgaard er begrunnet med at han har vanæret sykkelsporten.

– Kjærgaard har åpenbart skadet sykkelsportens omdømme. Forbundsstyret vurderer derfor det er grunnlag til å ta saken til domsutvalget, sa sykkelpresident Harald Tiedemann Hansen på pressekonferansen.

Hansen

Sykkelforbundet og president Harald Tiedemann Hansen anmelder Steffen Kjærgaard.

Foto: Aas, Erlend / NTB scanpix

Den strengeste straffen i domsutvalget er utestengelse fra idretten på livstid.

– Hvorfor tok dere ikke saken til politet?

– Hva skal de etterforske? Dette er en sak for idretten, ikke politiet. Hvis vi hadde lidd økonomisk tap, hadde det vært det, svarte Hansen.

Sykkelpresidenten mener det ikke er grunnlag til å anmelde Kjærgaard for bedrageri.

– Sponsorene har støttet oss i denne saken. Vi har tapt omdømme, men vi har ikke tapt penger, sa sykkelpresidenten.

Han er likevel klar på at domsutvalget bør straffe Kjærgaard.

– Vi mener det bør idømmes en straff. Men hvilken og hvor streng får være opp til domsutvalget, sa Hansen.

– Ikke gjort noe galt som sportssjef

Sykkelforbundet har i etterkant av dopinginnrømmelsene reagert på at de må betale Kjærgaards lønn ut året. Nå har de konkludert med at de ikke har grunnlag til å sparke sportssjefen som er permittert ut 2012.

– Han har ikke gjort noe galt i arbeidsforholdet. Derfor er det stor usikkerhet om vi i det hele tatt hadde nådd frem med avskjedigelse, sa Hansen.

– Vi kunne risikert å få et motsøksmål på manglende grunnlag, la han til.

Hølestøl anmeldes ikke

Tidligere sportssjef Svein Gaute Hølestøl har innrømmet at han visste om Kjærgaards dopingfortid.

Hølestøl blir imidlertid ikke anmeldt til domsutvalget.

– Her er alle forholdene foreldet og kan ikke forfølges, men vi er selvsagt skuffet over at en betrodd ansatt ikke varslet oss, sa sykkelpresidenten.

Steffen Kjærgaard opplyser til NRK at han foreløpig ikke ønsker å kommentere saken.

Siste nytt

  • Juventus-spiller Harviken involvert i dramatisk avslutning

    Bayern München vant 2–1 over Juventus etter scoring på overtid i Mesterligaen torsdag kveld.

    Juventus-spiller Mathilde Harviken forsøkte å avverge skuddet fra Lea Schuller på strek, men det ble dømt scoring.

    Bayern München-spiss Pernille Harder sendte hjemmelaget opp i ledelsen etter elleve minutter.

    Knappe seks minutter senere utlignet Eva Schatzer for gjestene fra Italia.

    Emma Stølen Godø ble byttet inn for Juventus etter timen spilt, mens Harviken kom inn 13 minutter før slutt.

    To minutter på overtid kom Bayern München til en kjempemulighet.

    Tuva Hansen så hele kampen fra benken for Bayern München.

    Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
    Video: Disney
  • Arsenal med seier i Portugal – avgjorde med frekk frisparkvariant

    Den engelske klubben fikk med seg tre poeng fra bortekampen mot Benfica etter en 2-0-seier.

    Det tok lang tid før gjestene fra England åpnet det portugisiske forsvaret, men like før timen var spilt satte Beth Mead inn åpningsmålet.

    Spenningen varte fram til det gjenstod to minutter av ordinær tid. Et innøvd frisparktrekk kom overraskende på hele Benfica-forsvaret, og Alessia Russo fikk en enkel oppgave med å sette inn Arsenals andre.

    Dette var Arsenals første poeng i årets mesterligasesong. De tapte åpningsoppgjøret hjemme mot Lyon 1-2.

    Alessia Russo fikk æren av å sette inn Arsenals andre scoring mot Benfica i Mesterligaen.
  • Maccabi Tel Aviv-supportere nektes inngang – israelsk minister reagerer

    Europaligakampen mellom Aston Villa og israelske Maccabi Tel Aviv kan gå uten bortefans. Det reagerer flere sterkt på.

    Politiet i Birmingham har klassifisert oppgjøret som høyrisiko, og en lokal rådgivningsgruppe har bedt Aston Villa om å utestenge bortesupportere i kampen.

    «Klubben er i kontinuerlig dialog med Maccabi Tel Aviv og de lokale myndighetene gjennom denne prosessen. Sikkerheten til supportere som skal komme på kamp, er prioriteten», skriver klubben på sine hjemmesider.

    Israels utenriksminister Gideon Sa'ar er blant dem som reagerer på avgjørelsen.

    «Det er en skammelig beslutning. Jeg ber myndighetene om å gjøre om denne feige avgjørelsen», skriver han på X.

    Storbritannias statsminister Keir Starmer mener også at Maccabi-supporterne burde få tilgang til stadion.

    «Dette er feil avgjørelse. Vi vil ikke tolerere antisemittisme i våre gater. Politiets rolle er å sørge for at alle fotballfans kan nyte kampen uten frykt for vold eller trusler», skriver Starmer på X.

    Lederen for det konservative partiet i Storbritannia, Kemi Badenoch, mener det er farlig å utestenge bortefans i kampen.

    – Det vil sende et forferdelig signal, sier hun.

    Kampen spilles 6. november. (NTB/NRK)

    Tekst
    Foto: Kirsty Wigglesworth / AP / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal